-A +A
  Görüntüleme: 12261

SAS

SAS istatiksel analiz yazılımıdır. Üniversitemizde 2009 yılından itibaren SAS Windows sürümüne geçilmiştir.

Bu yazılımın Academic Analysis Suite paketi lisanslanmıştır, paketin içerdiği ve ek olarak lisanslanan bileşenler şunlardır:

Base, Stat, Graph, Connect, Share, ETS, FSP, Access to ODBC, Access to PC File, Access to Ole DB, AppDev Studio, Insight, IML, Enterprise Guide; SAS/QC, SAS Enterprise Miner, SAS/OR, JMP.

Mevcut güncel sürüm olan SAS 9.4, güncel Windows işletim sistemleri ile çalışmaktadır. Şu anda mevcut lisans dosyası ile mümkün olan kurulum SAS 9.4'dir. 

SAS Kurulumu

SAS Lisans Yenileme

Kurulum

Adım 1:

Adım 2:

Adım 3:

Adım 4:

Adım 5:

Adım 6:

Adım 7:

Adım 8:

Adım 9:

Adım 10:

Adım 11:

Adım 12:

Adım 13:

Adım 14:

Adım 15:

Adım 16:

Adım 17:

Adım 18:

Adım 19:

Adım 20:

 

Lisans Yenilenmesi

Sas Windows sürümü kullanıcı bilgisayarındaki bir lisans dosyası aracılığıyla lisans kontrolü yapmakta ve bu dosyanının kullanım süresi her yıl sonunda dolduğu için yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle lisans süresi sonuna gelindiğinde SAS yazılımı kullanıcılarının

https://yazilim.cc.metu.edu.tr/

sayfasına kullanıcı adları ve parolaları ile eriştikten sonra, sas9**.txt formatındaki yeni lisans dosyasını bilgisayarlarına indirip yazılımının çalışmakta olduğu dizine (C:\Program Files\SAS gibi) kopyalamaları gerekmektedir.

Daha sonra C:\Program Files\SAS\SAS 9.x\core\sasinst\sasrenew konumundaki sasrenew.exe dosyası çalıştırılmalıdır. Aynı program SAS 9.x Utilities => "Renew SAS Software" menüsünden de çalıştırılabilir. Açılan pencerede önce "browse" düğmesi tıklanmalı, indirilen dosyanın bulunduğu konuma gidilmeli ve dosya gösterilerek "next" düğmesi tıklanmalıdır. Daha sonra sırasıyla "OK", "Next" ve "Renew" düğmeleri tıklanarak yeni lisansın işlenmesi tamamlanmış olacaktır. 

Lisanslı yazılımlarla ilgili soru ve sorunlarınızı https://bilisimdestek.metu.edu.tr adresinden iletebilirsiniz.