-A +A
  Görüntüleme: 6527

2016 Lisansüstü Kayıtları

Readspeaker

ODTÜ İnteraktif Harita servisine ulaşmak için  http://map.metu.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

ODTÜ Harita Servisi

Yeni Kayıt Öğrenciler için Bilişim Hizmetleri Konusunda Yardımcı Bilgiler

ODTÜ Bilişim Servisleri El Kitabı’na erişmek için tıklayınız.

Foreign (International) students please refer to https://faq.cc.metu.edu.tr/faq/2016-registrations-international-students

Yeni Kayıt Yaptıran ODTÜ Lisansüstü Öğrencilerinin Yapması Gereken İşlemler

İlk defa ODTÜ öğrencisi olanlar

Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/  adresinden kullanıcı kodu başvurusunda bulunmaları ve geçici şifrelerini almaları gerekmektedir. Belirttiğiniz e-posta adresine gelecek olan geçici şifreler (tek kullanımlık) ile tüm öğrenciler;
useraccount.metu.edu.tr adresine girerek kullanmak istedikleri kalıcı şifrelerini, ODTÜ e-posta adreslerini ve kurtarma e‑posta adreslerini belirlemelidirler.Tüm ODTÜ Bilişim Servislerine giriş yapabilmek için ODTÜ kullanıcı kodu kullanılmalıdır (örn: e123456).

Yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin eposta sistemlerinden e-posta gönderim işlemleri etkileşimli ders kayıtlarının ve danışman onaylarının tamamlanması ardından sağlanacaktır. Dolayısı ile etkileşimli kayıtlardan sonra kullanıcılar ODTÜ e-posta adresleri ile e-posta gönderip alabileceklerdir.

Daha önce ODTÜ öğrencisi olanlar

Daha önce ODTÜ öğrencisi olan ve en fazla bir dönem ara verdikten sonra yeniden kayıt yaptıran öğrencilerin kullanıcı kodları kapatılmamıştır. Bu durumdaki öğrencilerimize geçici şifre verilmeyecek olup mevcut kullanıcı kodu ve şifrelerini kullanabileceklerdir.

Bu durumda olup kullanıcı şifresini hatırlamayan öğrenciler (daha önceden tanımlamış oldukları bir kurtarma e-posta adresleri var ise) useraccount.metu.edu.tr adresinde yer alan ODTÜ Kullanıcı Hesap Yönetimi sayfasındaki “Yeni şifre almak istiyorum” bağlantısına tıklayarak şifrelerini geri kazanabilirler.

Bir dönemden fazla öğrenciliğe ara vermiş olan eski öğrencilerin kullanıcı kodları yeniden açılmaktadır. Bu durumdaki öğrencilerimiz ilk defa ODTÜ öğrencisi olanların yapacağı işlemleri gerçekleştireceklerdir.

Şifre İşlemleri

useraccount.metu.edu.tr adresinde bulunan ODTÜ Kullanıcı Hesap Yönetim sayfasını geçici şifrenizi kalıcı hale getirmek için hem de daha sonra şifrenizi değiştirmek için kullanabilirsiniz. İlgili adrese kullanıcı kodunuz ve eposta adresinize gönderilen geçici şifreyle bağlanıp “Şifre Değiştir” düğmesine tıklayınız.

Şifre değiştirme işleminizi gerçekleştirdikten sonra kurtarma e-posta adresinin tanımlanması gerekmektedir.

Bu işlemler tamamlanmadan ODTÜ tarafından sunulan ve kullanıcı kodu ve şifre gerektiren hiç bir işlem gerçekleştirilememektedir.

Şifre unutulduğunda ne yapılır?

Şifresini hatırlamayan öğrenciler http://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/sifremi-unuttum-nereden-ogrenebilirim adresinde yer alan adımları uygulayabilirler.

Kullanıcı Hesapları

Üniversitemizin bilişim kaynaklarını kullanabilmeniz için merkezi sunucu sistemler üzerinde tanımlı kullanıcı kodunuzun ve şifrenizin olması gerekmektedir.

Kullanıcı kodunuz ve şifreniz ile e-posta servisinden yararlanmak, kişisel web sayfaları hazırlamak, PC salonlarını ve merkezi sunucular üzerindeki yazılımları kullanmak, elektronik haberleşme listelerine ulaşmak, ODTÜ kablolu ve kablosuz ağlarını kullanmak mümkündür.

Dönem başlarında etkileşimli ders kayıtları ve Öğrenci İşleri Bilgi Sistemindeki (oibs.metu.edu.tr) işlemler de kullanıcı kodunuz ve şifreniz ile gerçekleştirilmektedir.

Üniversitemize kayıt hakkı kazanan, kullanıcı kodu olmayan tüm yeni öğrenciler için merkezi sunucu sistemler üzerinde otomatik olarak kullanıcı kodları açılmakta ve geçici şifre üretilmektedir. Kullanıcı kodunuz, öğrenci numaranızın ilk 6 rakamının başına “e” harfi getirilerek oluşmaktadır. (Öğrenci numaranız 123456-7 ise kullanıcı kodunuz e123456’dır.)

Kullanıcı hesapları ve şifrelerle ilgili genel bilgilere; kullanicikodu.bidb.odtu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı hesapları Üniversite yönetimince kabul edilmiş olan ODTÜ Bilişim Kaynakları Kullanım Politikaları’na uygun şekilde kullanılmalıdır. Bu politikaya bilisim-etigi.odtu.edu.tr adresinden erişilebilir.

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın Sıkça Sorulan Soruları:

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın sıkça sorulan sorularına http://oidb.metu.edu.tr/sikca-sorulan-sorular-sss adresinden erişebilirsiniz.

PC salonları ve diğer servislerin tanıtımı

PC Salonları Haritası

PC Salonları Çalışma Saatleri

Kablolu/kablosuz ağa nasıl bağlanılır?

ODTÜ Kablosuz Bilgisayar Ağı Kullanım Kuralları nelerdir?

ODTÜ'de kablosuz bilgisayar ağı var mı, nasıl faydalanabilirim?

Yurtlardan İnternete nasıl bağlanabilirim?

Yurtlarda yaşadığım ağ bağlantı sorunumun kaynağını nasıl öğrenebilirim?

Bilgi güvenliği hakkında önemli bilgiler

Bilgi güvenliği hakkında sıkça sorulan sorulara ve dikkat edilmesi gereken bilgilere aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/groups/bilgi-guvenligi

Akıllı kartlarla ilgili soru-cevaplar

Öğrencilerimize verilen kimlik kartları aynı zamanda akıllı kart özelliği taşımaktadır. Bu kartlarla ilgili soru ve cevaplara https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/groups/akilli-kart adresinden erişebilirsiniz.