-A +A
  Görüntüleme: 2402

Abbyy FineReader Nasıl Kurulur?

Readspeaker

Abbyy FineReader yazılımı, basılı dökumanların dijital ortama aktarılabilmesi, jpg, pdf vs. formatlı görsel dosyaların, taranmış belgelerin metin dosyaları olarak düzenlenebilmesi gibi işlemlere olanak sağlamaktadır. Türkçe karakter ve sözlük desteği de mevcut olan yazılım, ağ üzerinden eş zamanlı lisanslama ile sadece ODTÜ yerleşkesinde çalışabilmektedir.

Not: Yazılım indirmek ve iso dosyasından kurulum ile ilgili bilgi için: ftp.cc'den Yazılım İndirme ve CD/DVD Kalıplarından (ISO) Kurulum sayfalarını incelemeniz gerekebilir.

ABBYY FineReader 10.0 Corporate Edition Kurulumu 

  1. Yazılımın kurulum kaynağı  https://ftp.cc.metu.edu.tr/PackagePrograms/Abbyykonumundaki metuabbyy10 dizinin ziplenmiş halidir.
  2. metuabbyy10.zip dosyası indirilip bilgisayarda yerel bir metuabbyy10 adında bir klasöre açılmalıdır (extract veya unzip işlemi ile). 
  3. İndirilen metuabbyy10 içinde hosts_batch dizinindeki change_hosts_license.bat dosyası Windows 7 ve Vista'da sağ tıklanarak, "Run as administrator" ("Yönetici olarak çalıştır") tıklanmak yoluyla, XP'de de doğrudan çift tıklayarak çalıştırılmalıdır.   
  4. Bu işlemi takiben metuabbyy10 dizini içindeki "setup.exe"yi çalıştırarak kurulumu kişisel tercihlerinize göre özelleştirerek ya da varsayılan ayarları ile yapınız. Yazılım kurulduktan sonra ilk defa çalıştırıldığında bilgisi kurulum içinde önceden konfigüre edilmiş "license" adlı sunucudan (license.cc.metu.edu.tr) lisans alarak açılacaktır.

Not: Yapılan lisans anlaşmalari gereği yukarıda yer alan dosyalar sadece ODTÜ mensuplarina açıktır ve yazılım sadece ODTÜ yerleşkesi içinde ve ODTÜ'ye ait bilgisayarlarda kullanılabilmektedir.

İlgili olduğunu düşündüğünüz soruları hotlinemetu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.