-A +A
  Görüntüleme: 6179

Autodesk Nasıl Kurulur?

Readspeaker

Öğrenciler için not:  Öğrenci sürümüne http://www.autodesk.com/education/free-software/featured adresinden erişebilirsiniz.

 

Kurulum:

İlgili yazılım bileşeni ftp.cc'den indirdikten ya da BİDB lisanslı yazılım servisinden sağlandıktan sonra aşağıdaki Autodesk Inventor Professional 2009 kurulum basamaklarına benzer şekilde işlem yapılmalı ve lisans sunucusu olarak 

autodesk.cc.metu.edu.tr

girilmelidir. Bu işlemlerle ilgili 4, 5 ve 6. basamaklardaki talimatları uygularken sadece lisans sunucusu olarak yukardaki autodesk.cc.metu.edu.tr bilgisi farklı girilecektir.

Önemli not: Bunları gerçekleştirmek için lütfen kurulum sırasında "Configure" menüsüne giriniz.

Yazılım https://yazilim.cc.metu.edu.tr/ sayfasından indirilebilir.

Autodesk Inventor 2009

Autodesk Inventor, 3 boyutlu, parametrik, katı modelleme yazılımıdır. AutoCAD, 2D - 3D tasarım ve taslaklar hazırlamak üzere geliştirilmiş bir çizim programıdır. Genellikle mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Autodesk Inventor 2009 Professional yazılım paketi AutoCAD Mechanical 2009'u içermektedir.

Autodesk 2011 ve Inventor Professional 2009 Kurulumu:

 Yapılan lisans anlaşmaları gereğince bu site sadece ODTÜ personelinin erişimine açıktır.

1- DVD kurulum arayüzünü otomatik olarak açar ya da DVD1 içindeki setup.exe çalıştırılarak aynı arayüz açılır.

2- "Install products" tıklanır ve gerekli yazılım bileşenleri seçilir.

3- Autodesk_Inventor_2009 veya AutoDesk2011 dizinindeki serial.txt  dosyasındaki seri numarası gerekli yerlerle yazılır ve devam edilir.

4- Kurulumun devamında, seçilmiş her ana yazılım bileşenin (Autodesk Inventor 2009 gibi); sağındaki "Configure" düğmesini tıklayarak kurulum konfigürasyon penceresi açılır.

 

5- Bu pencerede, "Network License", "Single License Server" seçilir ve lisans sunucusu adı olarak autodesk.cc.metu.edu.tr girilir (Autodesk 2009 yazılımları için ccntserver.cc.metu.edu.tr). Daha fazla özelleştirme yapmak için "next" tıklanır. Bu işlemler bitince pencerenin altındaki "Configuration Complete" düğmesi tıklanır. Bu aşamada alınan lisans sunucusuna erişim ile ilgili hata mesajları kuruluma devam etmeye izin veriliyorsa göz ardı edilebilir.

6- Seçilmiş diğer bir ana yazılım bileşeni (AutoCAD Mechanical 2009 gibi) varsa 5. adım tekrarlanır.

7- Kurulum ayarları bittikten sonra kurulum arayüzünde, alttaki "Install" düğmesi tıklanarak kurulumun bitmesi beklenir. Bu sırada Setup sizden seçtiğiniz yazılım bileşenlerine bağlı olarak diğer DVD'leri isteyebilir.

Autocad 2005 Kurulumu:

Yazılım AutoCAD_Mechanical_2005 https://yazilim.cc.metu.edu.tr/ adresinden indirilebilir.

Yazılımın kurulabilmesi icin ana dizindeki "Metucc" ikonuna tıklamak yeterlidir. Sorun yaşandığında AdminImage alt dizini içindeki install.bat da tıklanarak kurulum başlatılabilir.

Yazılım kurulduğunda hem Autocad 2005 hem de Autocad Mechanical 2005 kurulmaktadır. Çalıştırılmak istenen yazılım Start menüsünden seçilerek çalıştırılmalıdır.

İlgili olduğunu düşündüğünüz soruları hotlinemetu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.