-A +A
  Görüntüleme: 1112

E-imza kitim elime yeni geçti, EBYS'ye nasıl bağlanabilirim?

Readspeaker

E-imza kiti elinize yeni geçmiş veya e-imza ile ilgili daha önce hiçbir işlem yapmadıysanız, aşağıdaki işlemleri takip ederek, e-imzanız ile EBYS'ye erişim sağlayabilir, imzalama işlemlerinizi yapabilirsiniz: 

1. http://www.kamusm.gov.tr adresine gidilir, "Online İşlemler" seçeneğinden "Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri" seçeneğine girilir.

2. "Sifreli Giris" seçilir.

3. Kimlik no, resimdeki yazı ve güvenlik sözcüğü ilgili alanlara girilir (Güvenlik sözcüğü hatırlanmıyorsa sağdaki "güvenlik sözcüğümü unuttum" butonuna tıklanır ve xxx@metu.edu.tr uzantılı eposta adresinize gelen eposta ile yeni güvenlik sözcüğü tanımlanır).

4. Tanımlı cep telefonuna onay kodu gelmesi için "Onay" verilir.

5. Cep telefonuna gelen onay kodu girilir ve onaylanır.

6. Açılan sayfada "PIN/PUK bilgisi" seçilir ve PIN numarası öğrenilir.

7. http://www.arksigner.com sayfasina girilir ve sağ alt köşede çıkan "şimdi indir" butonu seçilir. Açılan sayfada kullanıcı işletim sistemine göre yazılım paketini bilgisayarına indirir ve kurar.

8. Kart okuyucu içine sim kart e-imza kiti ile gelen dokümanlarda belirtildiği şekilde yerleştirilir. (Beyaz renkli ACS okuyucular için kartın arka yüzünde doğru yerleştirme şekli gösterilmektedir. Kırmızı renkli Milko okuyucularda ise yuvaya yerleşecek yardımcı aparat kart şeklindedir)

9. http://ebys.metu.edu.tr adresine gidilir. Sayfanın sağ tarafında e-imza ile giriş seçilir. Kart okuyucu USB girişe yerleştirilir. PIN kodu girilerek erişim sağlanır.

EBYS'de e-imza kullanımına dair ayrıntılar için https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/ebysde-e-imzayi-nasil-kullanabilirim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.