-A +A
  Görüntüleme: 538

E-imzayı EBYS'de nasıl kullanabilirim?

Readspeaker

1) kamusm.gov.tr adresindeki "Sürücü" başlığından, ACS 38T USB Beyaz Akis Akıllı Kart seçilip indirilir ve kurulumu yapılır. (http://kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/)

2) Akiskart sitesinden (http://akiskart.com.tr/tr/destek.html) 64-bit program indilirip kurulur, AkisKart İzleme Aracı uygulamasının kısayolu masaüstüne oluşur.

3) USB Akıllı Kart cihazı bilgisayara takılır.

4) Kamusm.gov.tr'den "Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri" bağlantısından şifreli giriş ile PIN-PUK bigisi alınır.

5) kamusm.gov.tr sayfasındaki Online İşlemler altından Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri sayfasına e-imza ile giriş yapılarak imzanın çalışıp çalışmadığı testi yapılabilir. Açılan ekranda Java uygulaması çalışma izinleri verilmelidir.

6) Daha sonra: (Mozilla Firefox web tarayıcısı ile*)

  • https://ebys.metu.edu.tr/eba.net adresinden EBYS sayfası açılır. Elektronik imza ile giriş bağlantısı tıklanır. Bu bağlantı tıklandığında Mozilla Firefox tarayıcısı EBABrowserPluginSetup.msi dosyasını indirir. Bu msi uzantılı dosya indirildikten sonra kurulur ve EBYS sayfası yenilenir (tarayıcı sayfasında F5 tuşuna veya sayfa yenileme butonuna basılabilir). Gelen ekranda eklenti çalıştır tıklanır. Eklenti çalıştığında e-imza için kullanacağınız akıllı kart cihazı USB'den bilgisayara takılı ise PIN ekranı gelecek ve PIN bilgisini girmeniz istenecektir. Doğru olması durumunda EBYS'ye e-imza ile giriş yapılabilecektir.

7) Firefox tarayıcısında EBYS sayfası açılırken DLL yükleme ile ilgili bir hata alınırsa, bilgisayardaki AppData/Local/Bimser klasörü silinip, görev çubuğundaki saatin yanında bulunan eBABrowserPlugin Controller uygulaması kapatılıp, EBYS sayfasının yenilenip tekrar çalıştırılması gerekir.

Not: AkisKart sitesinden 64-bit program yerine 32-bit kurulursa, PKCS11 kitaplığı bulunamadı hatası alınabilmektedir.

Not2: Google Chrome tarayıcısı msi uzantılı dosyaların indirilmesine izin vermediği için 6. adımdaki işlemin Mozilla Firefox tarayıcı ile yapılması önerilmektedir. 

Not3: Bazı bilgisayarlarda Windows 10 64-bit üzerinde aşağıdaki kurulumlar yapılarak da giriş yapılabildiği tespit edilmiştir:

  • Java: 32 Bit Java SE Runtime Environment 8u161 (JRE)
  • Akis kart sürücü: 32 bit