-A +A
  Görüntüleme: 2306

EBYS'de E-imzayı nasıl kullanabilirim?

Readspeaker

EBYS uygulamasında e-imza kullanılabilmesi için Arksigner uygulamasının bilgisayarlarda yüklü olması gerekmektedir. http://www.arksigner.com/indir adresinden uygulamanın Windows, MAC, Ubuntu veya Pardus versiyonları indirilebilmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra çalıştırarak kurulum işlemlerini başlatınız ve ekrandaki yönlendirmeleri takip ediniz. (Alternatif olarak Windows sürümünü, MacOS sürümünü ve Ubuntu sürümünü ilgili bağlantılardan indirebilirsiniz) MacOS işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda Chrome tarayıcı güncellemesi sonrasında "İstemci uygulama bulunamadı" hatasını alıyorsanız, bu bağlantıdan Arksigner uygulamasının Chrome eklentisini yükleyebilirsiniz.

ArkSigner uygulaması kurulduktan sonra Windows bilgilendirme alanında Arksigner simgesine sağ tıklayarak "Akıllı Kart Sihirbazı", "Ayarları Kontrol Et" ve "Online Test" seçenekleri ile e-imza sisteminizin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

https://ebys.metu.edu.tr adresinde "Elektronik İmza ile Giriş" bağlantısı ile EBYS sistemine e-imza ile giriş yapabilirsiniz. İlk olarak e-imza SIM kartınızın takılı olduğu USB okuyucuyu bilgisayarınıza takınız.

 

 

"Elektronik İmza ile Giriş" bağlantısına bastığınızda  kart okuyucu, sertifika bilgileri (sahibi, kimlik no, seri no vs.) görüntülenecektedir. PIN numaranızı girdikten sonra YEŞİL düğme ile EBYS uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

 

Arksigner uygulamasının kurulu olmaması durumunda aşağıdaki hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda Arksigner uygulamasının kurulu olup olmadığını kontrol ediniz.

 

 

E-imza kurulumu yapmanıza rağmen e-imza kullanımıyla ilgili problem yaşıyorsanız ya da e-imza ile ilgili farklı sorularınız varsa, lütfen http://faq.cc.metu.edu.tr/tr/groups/e-imza adresindeki sıkça sorulan soruları inceleyiniz.