-A +A
  Görüntüleme: 16834

FTP.CC'den Yazılım Nasıl İndirilir?

Readspeaker

ODTÜ Bilgi İşlem Dairesi tarafından temin edilen yazılımlar

https://ftp.cc.metu.edu.tr

adresindeki ftp sitesinden ODTÜ akademik veya idari personel kullanıcı adı ve şifresi ile kimlik doğrulaması yapılarak güvenli bağlantı ile indirilebilmektedir. Ftp.cc erişimi sadece akademik ve idari kullanıcı adları ile ODTÜ yerleşke ağına açıktır.

Yazılımlar Firefox, Google Chrome, Internet Explorer gibi yaygın tarayıcılarla https://ftp.cc.metu.edu.tr adresinden indirilebilmektedir. Tüm yazılımlar için indirme işleminden sonra kuruluma geçmeden önce https://faq.cc.metu.edu.tr/ adresinden ilgili yazılımın kurulum talimatlarını kontrol etmek ve kurulum esnasında sorulan lisans sunucusu, ürün anahtarı, aktivasyonu konularındaki bilgileri almak gereklidir. 

ISO Dosyalarından Kurulum Başlatmak:

Yazılımlar; teknik gereklilikler ve sağlayacağı kolaylıklar nedeniyle CD/DVD kalıpları halinde ((disk image), ISO dosyası olarak) erişime açılmıştır. Zip ve doğrudan çalıştırılabilir exe uzantılıi tek dosya halinde indirilebilen yazılımlar da mevcuttur. ISO ve zip formatında sıkıştırılmış program kurulum kaynakları bilgisayara indirildikten sonra 7-Zip programcığı ile bir klasöre açılarak kurulum (genelde setup.exe adlı dosya çalıştırılarak) bu yerel klasörden başlatılır. Yani bunları DVD'ye yazdırmak şart değildir. ISO dosyaları ile ilgili ayrıntılı bilgi için: 

https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/iso-dosyalarindan-cddvd-kaliplarindan-yazilim-kurulumu-nasil-yapilir

FTP istemcileri ile güvenli bağlantı:

Bir dizin/klasör içindeki birden fazla dosyayı ve alt dizinleri güvenli bağlantı ve ftp istemci (ftp client) yazılımları ile indirmek konusunda ayrıntılı bilgi için:

https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/ftpccye-lisansli-yazilim-ftp-servisine-guvenli-erisim-ftps

Lisanslı Yazılımlara Öğrenci Erişimi:

Lisans anlaşmalarının izin verdiği bazı yazılımlara öğrenci kullanıcı adları ve parolaları ile

https://ftpstu.cc.metu.edu.tr/ adresinden erişilebilmektedir. Bu konumdaki Antivirus yazılımları dışındakiler ağ-lisanslı olup, kurulum yapılan bilgisayarın yazılım kullanımı esnasında ODTÜ yerleşke ağına bağlı olmasını gerektirmektedir. İndirme işlemini takiben kuruluma geçmeden önce https://faq.cc.metu.edu.tr/ adresinden ilgili yazılımın kurulum talimatlarını kontrol etmek gereklidir.