-A +A
  Görüntüleme: 4984

Group Choice nasıl oluşturulur?

Sizin belirlediğiniz koşullarda öğrencilerin kendilerini gruplara atamasını sağlayan bu etkinliği kullanmak için öncellikle grupları oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için "Administration" bölümündeki "Users" menüsüne tıklayın. Açılan seçeneklerden "Groups" seçeneğine tıklayın. Sınıftaki öğrenci sayısına göre grupları otomatik oluşturmak için "Auto-create groups" düğmesine tıklayın.

Açılan pencerede otomatik olarak oluşturulacak olan gruplara verilecek isim, gruptaki öğrenci sayısı gibi düzenlemeleri yapabilirsiniz. "Naming Scheme" bölümünde "Group" yazısından sonra gelen "" işareti grup isimlerinin "Group A", "Group B" şeklinde listeleneceğini, "#" işareti ise grup isimlerinin "Group 1", "Group 2" şeklinde listeleneceğini göstermektedir. Oluşturacağınız gruplara atanacak olan öğrenci sayısını veya sınıfın kaç gruba bölüneceğini belirledikten sonra "Allocate members" menüsünden "No allocation" seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. "Submit" düğmesine tıklayarak gruplarınızı oluşturabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz gruplara öğrencilerin kendilerini atayabilmeleri için öncellikle dersinizin haftalarının bulunduğu sayfaya dönmeniz gerekmektedir. Sonrasında "Turn editing on" düğmesine tıklayın. "Add an activity or resource" düğmesine tıklayın. Açılan pencereden "Group choice" seçeneğini seçin ve "Add" düğmesine tıklayın. Açılan pencerede oluşturacağınız etkinliğin ismini ve açıklamasını girebilir, öğrecilerin grup seçme süresini ve öğrencilerin kendilerini atayacakları grupları seçebilirsiniz. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra "Save and return to course" düğmesine tıklayın.

Oluşturmuş olduğunuz etkinliğe öğrencilerinizin tıklamaları ve istedikleri grupları seçmeleri gerekmektedir. Eğer seçilmek istenen grup maksimum üye sayısına ulaştıysa ilgili gruba katılım hizmet dışı olacaktır. Öğrenciler, gruba öncesinde katılan kişilerin sayısını görebilir ve buna bağlı olarak ilgili grubun uygunluğunu tespit edebilirler.