-A +A
  Görüntüleme: 5106

JAWS Nasıl Kurulur?

Freedom Scientific tarafından geliştirilen yardımcı teknoloji yazılımı, görme engelli veya görme kusurlu bilgisayar kullanıcılarının geniş çeşitlilikte bilgiye, eğitimsel ve mesleki uygulamalara erişimini sağlar.

JAWS® Windows sürümü popüler yazılımlara ve İnternete erişimi sağlayan Windows İşletim Sistemi ile uyumlu ekran okuma ve konuşma teknolojisini içermektedir. Connect Outloud web sayfalarını okuyan ve kabartma alfabeye dönüştüren, kullanıcıya e-posta alma ve gönderme olanağı sağlayan kolay kullanılır bir uygulamadır. MAGic düşük görme kabiliyetine sahip kişilerin ekranlarındaki bilgiye erişmelerine, sağladığı 16 kata kadar büyütme ve eşzamanlı şekilde konuşmayı dinleme olanağı sayesinde yardımcı olur. OpenBook bireylerin basılı malzemeleri okumalarını ve düzenlemelerini, belgeyi tarama ve sayısal ortama aktarma yoluyla sağlamak için geliştirilmiştir. Bu uygulama konuşma (okuma) yeteneği ile beraber düşük görme kabiliyeti olanlar için ekranı kişiselleştirme seçeneğini de sunmaktadır.

Kurulumu

Jaws 12.0 kurulum klasörüne (Jaws12 dizini) aşağıdaki konumdaki Jaws12.zip dosyasını bilgisayarınıza indirip açarak (extract ederek) ulaşabilirsiniz.

https://yazilim.cc.metu.edu.tr

Yazılım, açılıştaki kurulum menülerinden Jaws Screen Reader -> Jaws Setup butonları tıklanarak başlatılır ve varsayılan ayarlarla kurulur. 

Daha sonra network lisans sunucusu bilgisi girmek için: Masa üstündeki Bilgisayarım, ("My computer") simgesi sağ tıklanarak "Özellikler" (Properties) tıklanır.

MyComputer-> Properties -> (System Properties) Advanced-> Environment Variables -> System Variables-> New tuşları takip edilerek yeni ortam değişkeni (Environment Variable) eklenmelidir. (Türçe Windows'ta Bilgisayarım -> Özellikler -> Gelişmiş -> Ortam Değişkenleri -> Yeni)

Variable name LSFORCEHOST

Variable value ccntserver.cc.metu.edu.tr girip "OK" tusuna basınız.

Bu aşamadan sonra programı çalıştırabilirsiniz.

İlgili olduğunu düşündüğünüz soruları https://bilisimdestek.metu.edu.tr adresinden iletebilirsiniz.