-A +A
  Görüntüleme: 8659

Kamu SM'den Nitelikli Elektronik Sertifika (E-imza) ve kart okuyucum geldi. Bilgisayarıma nasıl kurabilirim?

Readspeaker

Kamu SM'den gelen Nitelikli Elektronik Sertifika ve kart okuyucusunun kurulumunda işletim sisteminize göre farklılıklar olmakla birlikte, kurulum adımları aşağıdaki gibidir. Sadece EBYS için elektronik imza kullanmanız gerekiyorsa https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/ebysde-e-imzayi-nasil-kullanabilirim bağlantısındaki ayarları yapmanız yeterli olacaktır. (Sertifika PIN bilginizi bilmiyorsanız, web tarayıcınızla (e-imza ile ilgili işlemlerde Internet Explorer kullanmanız önerilir.) kamusm.gov.tr adresine gidilir ve Online İşlemler altından Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri sayfasına şifreli giriş yapılır. Bu girişten sonra cihazınızın PIN kodu öğrenebilirsiniz.)

32-bit ve 64-bit Windows 7 ve üzeri işletim sistemleri (Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10):

  • https://java.com/tr adresinden Ücretsiz Java İndirme butonuna basılır ve gelen ekranlar takip edilerek uygulama indirilir ve kurulur. 
  • Size gelen akıllı kart bilgisayarınıza takılır ve sürücüleri Windows tarafından otomatik olarak yüklenir.
  • http://akiskart.com.tr/tr/destek.html adresine gidilerek uygun işletim sistemi sürümü yanındaki 32-bit Akis Yönetici Paketi uygulaması indirilir ve kurulur. (Bu uygulama sadece PIN değişikliği için gerekmektedir. Kamu SM'nin verdiği ilk PIN kullanılmaya devam edilecekse ilgili uygulama kurulmayabilir.)
  • İlgili uygulama kurulum aşamalarından sonra web tarayıcınızla (e-imza ile ilgili işlemlerde Internet Explorer kullanmanız önerilir.) kamusm.gov.tr adresine gidilir ve Online İşlemler altından Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri sayfasına şifreli giriş yapılır. Bu girişten sonra cihazınızın PIN kodu öğrenilir.
  •  kamusm.gov.tr sayfasındaki Online İşlemler altından Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri sayfasına e-imza ile giriş yapılarak imzanın çalışıp çalışmadığı testi yapılabilir. Açılan ekranda Java uygulaması çalışma izinleri verilmelidir.

MAC OS ve Linux türevleri için:

  • https://java.com/tr adresinden Ücretsiz Java İndirme butonuna basılır ve gelen ekranlar takip edilerek uygulama indirilir ve kurulur. 
  • http://kamusm.gov.tr/islemler/surucu_yukleme_servisi/ adresine gidilerek sayfadaki adımlar takip edilir ve işletim sistemi ile uyumlu sürücüler indirilerek bilgisayara kurulur.
  • http://akiskart.com.tr/tr/destek.html adresine gidilerek uygun işletim sistemi sürümü yanındaki Akis Yönetici Paketi uygulaması indirilir ve kurulur. (Bu uygulama sadece PIN değişikliği için gerekmektedir. Kamu SM'nin verdiği ilk PIN kullanılmaya devam edilecekse ilgili uygulama kurulmayabilir.)
  • İlgili uygulama kurulum aşamalarından sonra web tarayıcınızla (e-imza ile ilgili işlemlerde Safari veya Firefox kullanmanız önerilir.) kamusm.gov.tr adresine gidilir ve Online İşlemler altından Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri sayfasına şifreli giriş yapılır. Bu girişten sonra cihazınızın PIN kodu öğrenilir.
  • kamusm.gov.tr sayfasındaki Online İşlemler altından Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri sayfasına e-imza ile giriş yapılarak imzanın çalışıp çalışmadığı testi yapılabilir. Açılan ekranda Java uygulaması çalışma izinleri verilmelidir.