-A +A
  Görüntüleme: 6992

meturoam ağına nasıl bağlanabilirim?

Readspeaker

Bir kablosuz cihazın ODTÜ kablosuz ağına bağlanabilmesi için WPA2 Kurumsal sistemini ve PEAP/MSCHAPv2 algoritmalarını desteklemesi gerekmektedir. meturoam yayını ile uyumlu OLMADIĞI bilinen popüler cihazlar için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Meturoam kablosuz ağına bağlanmak için ODTÜ kullanıcı koduna ve meturoam şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer daha önce meturoam bağlantısı için şifre oluşturmadıysanız veya şifrenizi yenilemek istiyorsanız, https://netregister.metu.edu.tr sayfasına giriş yaparak Wireless simgesi ve ardından "meturoam" simgesine basınız.

Meturoam sayfasında, netregister sayfasına giriş yaptığınız kullanıcı kodu ile bu hizmete özel kullanacağınız şifrenizi oluşturabilirsiniz.

  • meturoam bağlantısı için şifre oluşturduktan sonra tüm kablosuz cihazlarınız ile meturoam yayınına bağlanabilirsiniz, her cihaz için ayrı bir şifre oluşturmanız gerekmemektedir.
  • Bağlantı protokolleri olarak PEAP ve MSCHAPv2 seçilmelidir.
  • ODTÜ merkezi kullanıcı kodunuz ve önceki adımda tanımladığınız meturoam şifreniz ile bağlantı sağlayabilirsiniz. (Kullanıcı kodu olarak ad.soyad@metu.edu.tr eposta adresi yönlendirmesi yerine e123456@metu.edu.tr şeklindeki kullanıcı kodunu kullanmanız gerekmektedir.)
  • Windows 10 işletim sistemi için herhangi bir protokol seçilmeden sadece kullanıcı kodu ve şifre ile bağlantı kurulabilir. Linux işletim sistemleri ile Windows 10 öncesi işletim sistemlerinde WPA2-Enterprise (WPA2-Kurumsal) ve AES şifreleme seçilmelidir.
  • Sertifika sorulursa boş bırakabilirsiniz. (Bazı Android cihazlarda sertifika alanı zorunlu olabilir, bu cihazlarda "Sistem Sertifikalarını Kullan" seçeneğini işaretleyerek netlogin.metu.edu.tr adresini yazabilirsiniz.)
  • Anonim kimlik alanını boş bırakabilirsiniz. (Cihazınızda zorunlu olması durumunda anonim@metu.edu.tr yazılabilir.)

 

Güvenlik nedeni ile Meturoam şifreniz 6 ay süreyle geçerli olacaktır. Süre dolduğunda, kablosuz ağa bağlanabilmek için şifrenizi yenilemeniz gerekmektedir. Meturoam şifrenizi unutursanız, yukarıdaki adımları takip ederek yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Meturoam şifresi oluşturmak istemeyen kullanıcılarımız eduroam ağını da kullanabilirler.