-A +A
  Görüntüleme: 6988

Outlook Express ile ODTÜ e-posta servisini nasıl kullanabilirim?

Windows XP işletim sisteminde bulunan Outlook Express programıyla e-posta okumak ve göndermek için merkezi e-posta sunucusu ayarlarını yapmanız gereklidir.

Bunun için, menüden Araçlar > Hesaplar seçeneği ile "Internet Hesapları" penceresini açın. Ekle düğmesine tıkladığınızda açılan menüden Posta seçeneğini seçin.

Bir sonraki pencerede adınızı yazıp İleri düğmesine tıklayın (Bu pencere Outlook Express programını ilk kez çalıştırdığınızda otomatik olarak ekrana gelir).

Daha sonraki pencerede e-posta adresinizi yazıp İleri düğmesine tıklayarak sunucu ayarları ekranına gelin. Mesajlarınıza ve sunucu üzerindeki klasörlerinize birden fazla bilgisayardan ulaşmak isterseniz hesap türünü "IMAP" seçin. Gelen posta sunucusunu imap.metu.edu.tr olarak yazın.

Gelen kutunuzu tek bir bilgisayara indirip mesajlarınıza yalnızca bu bilgisayardan ulaşmak isterseniz ve sunucu üzerindeki klasörlere erişmenize gerek yoksa hesap türünü "POP3" seçin. Gelen posta sunucusunu pop3.metu.edu.tr olarak yazın.

Her iki seçenekte de giden posta sunucusunu smtp.metu.edu.tr olarak yazıp İleri düğmesine tıklayın.

Sonraki pencerede kullanıcı adınızı ve parolanızı yazın. Parolanızın hatırlanmasını istiyorsanız "Parolayı anımsa" kutucuğunu işaretleyin. İleri düğmesine tıklayarak sonraki ekranda kurulumu tamamlayın.

Güvenli IMAP bağlantısı kullanmak için "Internet Hesapları" penceresinde Özellikler düğmesine tıklayın. Ekrana gelen "Özellikler" penceresinde Sunucular sekmesini seçin ve "Sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor" kutucuğunu işaretleyin.

Gelişmiş sekmesinde "Giden posta (SMTP)" karşısına 587, "Gelen posta (IMAP)" karşısına 993 yazarak her iki "Bu sunucu için güvenli bağlantı (SSL) gereklidir" kutucuğunu da işaretleyin.

Güvenli POP3 bağlantısı kullanmak için "Internet Hesapları" penceresinde Özellikler düğmesine tıklayın. Ekrana gelen "Özellikler" penceresinde Sunucular sekmesini seçin ve "Sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor" kutucuğunu işaretleyin.

Gelişmiş sekmesinde "Giden posta (SMTP)" karşısına 587, "Gelen posta (POP3)" karşısına 995 yazarak her iki "Bu sunucu için güvenli bağlantı (SSL) gereklidir" kutucuğunu da işaretleyin. Sunucudaki tüm mesajları o an bilgisayara indirmek istemezseniz "İletilerin bir kopyasını sunucuda bırak" kutucuğunu işaretleyin.

Yaptığınız ayarları daha sonra görmek ya da değiştirmek isterseniz menüden Araçlar > Hesaplar seçeneği ile "Internet Hesapları" penceresini açıp Özellikler düğmesine tıklayın.

Not: Bu doküman Outlook Express 6.0 sürümü dikkate alınarak hazırlanmıştır. Menüler ve seçenekler önceki sürümlerle farklılık gösterebilir.