-A +A
  Görüntüleme: 3933

SAS Nasıl Kurulur?

Readspeaker

SAS istatiksel analiz yazılımıdır. Üniversitemizde 2009 yılından itibaren SAS Windows sürümüne geçilmiştir.

Bu yazılımın Academic Analysis Suite paketi lisanslanmıştır, paketin içerdiği ve ek olarak lisanslanan bileşenler şunlardır:

Base, Stat, Graph, Connect, Share, ETS, FSP, Access to ODBC, Access to PC File, Access to Ole DB, AppDev Studio, Insight, IML, Enterprise Guide; SAS/QC, SAS Enterprise Miner, SAS/OR, JMP.

Mevcut güncel sürüm olan SAS 9.3, güncel Windows işletim sistemleri ile (Windows 8.1 dahil) çalışmaktadır. Şu anda mevcut lisans dosyası ile mümkün olan kurulum SAS 9.3'dir. Aynı lisans dosyası 2010 öncesinde yapılmış 9.1.3 sürümünün lisansını yenilemekte ancak yeni 9.1.3 sürümü kurulumuna izin vermemektedir. 

Kurulumu

1- Kurulum öncesinde Windows işletim sisteminde en son Java Runtime yazılımının yüklü olması gerekmektedir, Java http://www.java.com/ adresinden ücretsiz olarak kurulabilmektedir. SAS 9.2 kurulum kaynağını bilgisayara indirmek için 15 GB, kurulum için de 6 GB olmak üzere, en az 22 GB boş disk alanı gerekmektedir. 

2- Yazılımın DVD'si mevcut değildir. Kurulum kaynağı https://yazilim.cc.metu.edu.tr/ servisidir (15 GB). İlgili dosyaları bilgisayara indirdikten sonra dizin içinde setup.exe dosyası çalıştırılarak kurulum başlatılmalıdır.

3- Kurulum başladığında ilk penceredeki ilk seçenek olan "Install SAS Software" seçilmelidir.

4- Takip eden pencerelerde gelecek 3 seçenekli listeden 2.si olan "Install SAS Foundation and Related Software" seçilmelidir.

5- Takip eden pencerede gelecek olan listede "SAS Foundation and Related Software" başlığı altındaki bileşenlerden eksik olanlar işaretlenip gereksiz görülenler kaldırılabilir.

6- Takip eden pencerede gelecek olan listede de nihai bazı alt bileşenler kaldırılabilir.

7- Sonraki pencerede lisans dosyası kurulum kaynağı içindeki konumundan otomatik olarak bulunacaktır. Bu dosya ile ilgili sorun oluşursa ("invalid SAS Installation Data File" gibi bir hata mesajı) güncel lisans dosyası için https://yazilim.cc.metu.edu.tr/ sayfasında yazılım ile ilgili dosyalar kontrol edilmeli ve oradaki en yeni dosyalar (SAS ve kuruluma eklendiyse JMP lisans dosyaları) indirilerek kuruluma bu aşamada gösterilmelidir.

8- Dil seçenekleri için (istenebilecek diğer dillerle beraber) Turkish ve English işaretlenmelidir.

9- Sonraki aşamada  "The recommended Java Runtime Environment" seçeneği işaretlenmelidir.

10- Sonraki aşamada kurulum bilgisayarı yeniden başlatmak isteyebilir, bu durumda bilgisayar yeniden açıldığında, kurulum kendiliğinden başlamazsa, setup.exe dosyasını aynı konumdan tekrar çalıştırmak gerekmektedir. Kurulum kaldığı yerden devam edecektir.

11- Kurulum Java bileşeni ve diğer bileşenlerle ilgili hata verirse devam etme komutunu seçmek gerekmektedir.

12- Kurulum gerekli bileşenleri yükleyerek tamamlanacak ve bileşenlerin kurulmaları ile ilgili bir sonuç raporu görüntülenecektir.

Lisans Yenilenmesi

Sas Windows sürümü kullanıcı bilgisayarındaki bir lisans dosyası aracılığıyla lisans kontrolü yapmakta ve bu dosyanının kullanım süresi her yıl sonunda dolduğu için yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle lisans süresi sonuna gelindiğinde SAS yazılımı kullanıcılarının

https://yazilim.cc.metu.edu.tr/

sayfasına kullanıcı adları ve parolaları ile eriştikten sonra, sas9**.txt formatındaki yeni lisans dosyasını bilgisayarlarına indirip yazılımının çalışmakta olduğu dizine (C:\Program Files\SAS gibi) kopyalamaları gerekmektedir.

Daha sonra C:\Program Files\SAS\SAS 9.1\core\sasinst\sasrenew konumundaki sasrenew.exe dosyası çalıştırılmalıdır. Aynı program SAS 9.1 Utilities => "Renew SAS Software" menüsünden de çalıştırılabilir. Açılan pencerede önce "browse" düğmesi tıklanmalı, indirilen dosyanın bulunduğu konuma gidilmeli ve dosya gösterilerek "next" düğmesi tıklanmalıdır. Daha sonra sırasıyla "OK", "Next" ve "Renew" düğmeleri tıklanarak yeni lisansın işlenmesi tamamlanmış olacaktır. Yeni lisans her yılın 31 Aralık tarihine kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra 3 aylık bir ek süre (Mart sonuna kadar) otomatik olarak devreye alınabilmektedir. 

İlgili olduğunu düşündüğünüz soruları hotlinemetu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.