-A +A
  Görüntüleme: 1858

Webmail adres defterimi Horde ve SquirrelMail'e nasıl aktarabilirim?

Readspeaker

Webmail Adres Defterinin Horde'a Aktarılması

Horde sistemine giriş yaparak hesabınız altında bulunan ".csv" uzantılı adres defteri dosyanızı bilgisayarıniza kopyalayınız.

Bu işlem yapıldıktan sonra, Horde'de "Adres Defteri" seçeneği seçildikten sonra "İçeri/Dışarı Aktar" seçeneği seçilmelidir. Sonrasında ise, "Kaynak Dosyanın Biçimini Seçin" alanından "Sekme ile ayrılmış değerler" seçilmelidir. Tercihe göre gerekli seçimler yapıldıktan sonra "Gözat" alanından bilgisayarınıza kopyaladığınız .csv dosyası seçilerek "Sonraki" butonuna basılmalıdır (Şekil-4).

horde adım1
Şekil-4

Bu işlemden sonra, .csv dosyasının ilk satırında yer alan Ad ve e-posta adresi bilgilerinin tanımlarının yapılması gerekmektedir. Bu nedenle sol menüden ilgili iletişim bilgisine sahip kişinin adı ve sağ menüden de AD alanı seçilip "İkili Ekle" butonuna basılmalıdır (Şekil-5). Aynı işlem E-posta adresi içinde tekrarlanır ve sonraki butonuna basılarak aktarım işlemi tamamlanır (Şekil-6).

horde adım2
Şekil-5

horde adım2
Şekil-6

Önemli Not: Horde sistemi tek bir isim için tek bir e-posta adresi tanımlanmasına izin verdiği için, Webmail'de tek bir isim için virgüllerle ayırarak birden fazla e-posta adresi tanımlanmışsa (Örn: "BİDB İletişim" için hotlinemetu.edu.tr, metuccmetu.edu.tr şeklinde birden fazla e-posta adresi tanımlanmış ise) Horde içine bütün adresler teker teker eklenecektir. Bu tip kayıtlar için kopyalama işleminden sonra horde adres defterini kullanarak temizleme yapılması gerekmektedir.

 

Webmail Adres Defterinin SquirrelMail'e Aktarılması

Webmail ve SquirrelMail sistemlerinin yapısal farklılıkları nedeniyle iki sistem arasında direk bir adres defteri aktarımı mümkün olamamaktadır. Webmail adres defterinin SquirrelMail'de kullanılabilmesi için Webmail adres defterinin SquirrelMail'in kabul edebileceği bir formatta düzenlenmesi gerekmektedir. Bu işlem elle tek tek yapılabileceği gibi Webmail adres defterinin öncelikle Horde'a aktarıldıktan sonra uygun formatta SquirrelMail'e aktarılması ile de yapmak mümkündür. İkinci yöntem özellikle uzun adres defterleri için daha az zaman alacağı için önerilmektedir. Bunun için öncelikle yukarıda anlatılan adımlar takip edilerek Webmail adres defteri Horde'a aktarılmalıdır.

Bu işlemden sonra "Adres Defteri"'nin altında bulunan "İçeri/Dışarı Aktar" seçeneğine girilmelidir. "Adres Defterini Dışarı Aktar " alanındaki verilerin Şekil-7'de belirtildiği gibi olduğundan emin olunduktan sonra "Dışarı Aktar" butonuna basılır. Bu işlemin sonunda bilgisayarınızda belirtmiş olduğunuz herhangi bir alana contacts.csv dosyası kaydedilmiş olacaktır.

horde adım1
Şekil-7

contacts.csv dosyası oluşturulduktan sonra, SquirrelMail'e giriş yapılarak "Adresler" sayfasına girildikten sonra "Address book import" alanında bulunan "Gözat" butonuna basılarak contacts.csv dosyasının adresi belirtilmelidr. Diğer ayarlar da Şekil-8'de belirtildiği gibi olmalıdır. "Import CSV File" butonuna basıldıktan sonra aktarım işlemi tamamlanmış olacaktır(Şekil-9).

horde adım1
Şekil-8

horde adım1
Şekil-9