-A +A
  Görüntüleme: 16036

Windows 10,Windows 8.1,Windows 7, Office Etkinleştirme İşlemleri ve Office 365

Readspeaker


Microsoft işletim sistemleri ve yazılımları toplu lisans anlaşmaları ile temin edildiğinde, ürünlerin etkinleştirilmesi bir ürün anahtarı (Product Key) girerek değil, kullanıcıların dahil olduğu yerleşke ağına ve ürün etkinleştirme (KMS) sunucularına bağlanarak yapılmaktadır. Bu nedenle https://yazilim.cc.metu.edu.tr/ adresinden indirilen Microsoft  Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemleri ve Office 2010, 2013 ve 2016 kurulum sonrasında aşağıdaki talimatlara uygun olarak etkinleştirilmelidir.


Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 Otomatik Aktivasyonu:

Normal koşullarda ODTÜ yerleşke ağına bağlanmış bir Windows 10 veya 8.1 veya 7 kurulumu herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan 3 gün içinde otomatik olarak etkinleşecektir. Bunun gerçekleşmesi için;

 Yerel ve/veya kablosuz ağ TCP/IP ayarlarında DNS Son ekinin: metu.edu.tr 

olarak girilmesi gerekmektedir. DNS ayarını gerçekleştiren "metu_dns.bat" toplu komut dosyasını indirip, sağ tıklayıp açılan menüde"Run as administrator" ("Yönetici olarak çalıştır") satırını tıklayıp çalıştırabilirsiniz. ("metu_dns.bat" dosyasını indirmek için tıklayınız. Dosyayı çalıştırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekebilir)

Bu işlem tamamlandıktan sonra, aktivasyonun bir süre sonra kendiliğinden tamamlanmasını beklemeden hemen gerçekleştirmek için, 

Control Panel --> System and Security --> System yolunu izleyip açılan pencerede alt kısımdaki Windows Activation kısmında Activate Windows Now ve devamında gelen ilk Activate Online seçeneklerini tıklamak gerekmekte ve yeterli olmaktadır.

Kurulum sonrasındaki 30 gün içinde yerleşke içinde bir defa ağa bağlanmış olmak ve aktivasyon sunucusundan onay almış olmak gerekmektedir. Bundan sonra Windows 7 veya 8 kurulu taşınabilir bilgisayarlar 6 ay boyunca yerleşke dışında ya da ağa bağlı olmaksızın kullanılabilir. Aşağıdaki işlemler bir defa gerçekleştirildiğinde Windows 10 veya 8.1 veya 7 yüklü bilgisayarlar her altı aylık dilim içinde değişik zamanlarda otomatik olarak aktivasyon sunucusuna bağlanıp aktivasyonu yenileyecekler ve bu süreyi sürekli olarak uzatacaklardır.

Otomatik Aktivasyon gerçekleşmediğinde manuel olarak yapmak için "Komut İstemi" (Command Prompt) uygulaması "Yönetici olarak çalıştır" ("Run as administrator") seçeneği ile açılmalı ve aşağıdaki komutlar girilmelidir:

slmgr /skms kms.cc.metu.edu.tr:1688 

slmgr -ato 

Bu işlemler için C:\Windows\System32 konumundaki cmd.exe  sağ tıklanıp  "Yönetici olarak çalıştır" ("Run as administrator") modunda komut satırı (siyah ekran) açılır.

Alternatif bir yöntem de, Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> menüsünden "Komut İstemi" uygulamasını sağ tıklamak ve "Yönetici olarak çalıştır" satırını tıklamaktır. (Start -> All Programs -> Accessories menüsünden "Command Prompt" sağ tıklanır "Run as administrator" seçilir)  

Açılan siyah pencerede komut satırına 

slmgr /skms kms.cc.metu.edu.tr:1688   

komutu yazılmalı ve ilk komutun sisteme işlendiğini bildiren pencere "OK" tıklanarak kapatılmalıdır. Sonrasında 
 
slmgr -ato  

komutu girilmeli ve aktivasyon onayı penceresinin görüntülenmesi beklenmelidir (20 saniye sürebilir). Bu aşamada "Windows is activated succesfully" şeklinde bir bildirim gelecektir.

Windows 10, 8.1, 7 aktivasyonunda herhangi bir sorun olması durumunda: 

1- Windows 7'nin sistem saat ve tarihinin doğru olup olmadığını kontrol edip, doğru değilse düzeltip tekrar deneyiniz.  

2- Kurulumdan sonra kritik güncellemeleri yapınız. Windows 7 kritik güncellemelerini tamamladıktan sonra etkinleştirme işlemlerini tekrar deneyiniz. 

3- Windows 7 başarıyla etkinleştirildikten bir süre (birkaç ay gibi) sonra "Windows Orjinal değil", "Windows'u etkinleştirmeniz gerekiyor" gibi uyarılar alınırsa, yukardaki etkinleştirme işlemleri ve komutları tekrarlanmalıdır. Bu işlemler sırasında sonradan kurulan Firewall türü güvenlik yazılımları devre dışı bırakılmalıdır. Aktivasyon süresinin 6 aylık periyotlar halinde sistem tarafından otomatik olarak uzatılabilmesi için kullanılan güvenlik yazılımlarında 1688 nolu porttan iletişime izin verilmelidir.

4- Bazı istisnai durumlarda "bios update" yapmak faydalı olabilmektedir.


Office Etkinleştirme:

Office 2010, 2013 ve 2016 için ürün anahtarı (Product Key) girme uygulamasına istisnai durumlar dışında son verilmiştir, kurulum sonrasında yazılımlar ODTÜ yerleşke ağına bağlı iseler otomatik olarak etkinleşecekler, bu gerçekleşmezse aşağıdaki talimatların uygulanması yeterli olacaktır. Otomatik etkinleştirmeyi beklemek yerine etkinleştirme dosyasını çalıştırma yolunu izlemek önerilmektedir. 

Office 2016 Etkinleştirme: ODTÜ yerleşke ağına bağlanmış bir pc'deki Office kurulumunda otomatik etkinleştirme gerçekleşmezse  https://yazilim.cc.metu.edu.tr/ Office 2016 klasöründeki kms_office2016_client.bat  dosyasını indiriniz ve sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır (run asAdministrator) seçeneğini tıklayarak çalıştırınız. ODTÜ Yerkeşke ağından Internete bağlı iseniz bu işlem etkinleştirmeyi tamamlayacaktır. Açık Office uygulaması varsa kapatıp tekrar açıp etkinleştirme durumunu kontrol ediniz.

Yukarıdaki işlem  etkinleştirmeyi gerçekleştirmediğinde Elle komut giriniz:

Aşağıdaki komutlar Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile komut satırında çalıştırılmalıdır (komut satırına yapıştırmak önerilir ve komut yazıldıktan sonra Enter’a basmak gereklidir ):

1-      cd "C:\Program Files\Microsoft Office\Office15" 

(Hata durumunda notlarda b maddesi)

2-      cscript ospp.vbs /sethst:kms.cc.metu.edu.tr            

(“Successful” mesajını bekleyiniz)

3-      cscript ospp.vbs /act                                                    

(“Activated” mesajı alınacaktır)

Notlar:

a-) kms_office2016_client.bat dosyasını bu ad ve uzantı ile indirdiğinize emin olunuz, kms_office2016_client.bat.txt şeklinde veya başka bir uzantı ile kaydetmiş olabilirsiniz. Bu durumda ek uzantıyı silerek dosya adını orjinal haline getiriniz.

b-) Office15 dizinin yeri işletim sistemi ve Office kurulum tercihlerine gore değişebilir, komuta girilmesi gereken yer de ona gore değiştirilmelidir.

c-) Komut satırını Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile açabilmek için:

Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> menüsünden "Komut İstemi"  uygulamasını sağ tıklamak ve "Yönetici olarak çalıştır*" satırı  tıklanır (Start -> All Programs -> Accessories menüsünden "Command Prompt" sağ tıklanır "*Run as administrator" seçilir).  Bu işlemler için ikinci bir yöntem: C:\Windows\System32konumundaki cmd.exe  sağ tıklanıp  "Yönetici olarak çalıştır" ("Run as administrator") modunda komut satırı (siyah ekran) açılır.

d-) İndirilen ISO dosyalarını 7-zip.org dan 7-zip programcığını kurup, bir klasöre açarak (extract ederek) kurulum başlatabilirsiniz.

Office 2013 Etkinleştirme: ODTÜ yerleşke ağına bağlanmış bir pc'deki Office kurulumunda otomatik etkinleştirme gerçekleşmezse https://yazilim.cc.metu.edu.tr/ adresindeki Office 2013 klasöründeki  "kms_office2013_client.bat" dosyasını indiriniz ve sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır (run asAdministrator) seçeneğini tıklayarak çalıştırınız. ODTÜ Yerkeşke ağından Internete bağlı iseniz bu işlem etkinleştirmeyi tamamlayacaktır. Açık Office uygulaması varsa kapatıp tekrar açıp etkinleştirme durumunu kontrol ediniz. PC kurulum şekli veya ağ sorunlarına bağlı sorun durumlarında Office 2016 için geçerli olası çözüm yolları Office 2013 için de geçerlidir.

Office 2010 Etkinleştirme: ODTÜ yerleşke ağına bağlanmış bir pc'deki Office kurulumunda otomatik etkinleştirme gerçekleşmezse  https://yazilim.cc.metu.edu.tr/ adresindeki Office 2010 klasöründeki  "office_2010_activate.bat" dosyasını indiriniz ve sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır (run asAdministrator) seçeneğini tıklayarak çalıştırınız. ODTÜ Yerkeşke ağından Internete bağlı iseniz bu işlem etkinleştirmeyi tamamlayacaktır. Açık Office uygulaması varsa kapatıp tekrar açıp etkinleştirme durumunu kontrol ediniz. PC kurulum şekli veya ağ sorunlarına bağlı sorun durumlarında Office 2016 için geçerli olası çözüm yolları Office 2010 için de geçerlidir.


Microsoft Office 365 Eğitim Hizmeti

Microsoft tarafından sunulan Office 365 Eğitim Hizmeti, bir akademik kuruma kayıtlı olan öğrencilere ücretsiz sunulmaktadır. Öğrencilerin, öğrencilik hayatları süresince hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilmeleri için, .edu uzantılı bir e-posta adresine (örnek: xxx @ metu.edu.tr) sahip olmaları gerekmektedir. Üniversitemiz lisans anlaşması kapsamında Office 365 ücretli versiyonu bulunmamaktadır. Bu üyelik kapsamında bilgisayarda herhangi bir kurulum yapılmamakta olup dosya oluşturma, görüntüleme, kaydetme vb. tüm işlevler Office Online ve Onedrive depolama alanı üzerinden yürütülmektedir. Office 365 ile ilgili daha detaylı bilgi https://products.office.com/tr-tr/student/office-in-education adresinden edinilebilir.


Microsoft Imagine (Microsoft Dreamspark)

Microsoft Imagine ( önceki adı: Microsoft Dreamspark ) adında bir program mevcuttur. Bu programda üniversite öğrencilerine yönelik geliştirme araçları bedava olarak sunulmaktadır. Öğrenciler Windows Live ID'leri (MSN, Hotmail gibi e-posta adresleri) ile başvurup, ODTÜ öğrencisi olduklarını ODTÜ e-posta adresleri ile doğrulayarak bu portaldan faydalanabilmektedirler. Ayrıntılı bilgi için Microsoft Imagine SSS sayfası ziyaret edilebilir.


İlgili olduğunu düşündüğünüz soruları hotlinemetu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.