-A +A
  Görüntüleme: 12348

Windows 7, Windows 8 ve Office Etkinleştirme İşlemleri

Readspeaker

Windows 7, Windows 8 ve Office Etkinleştirme İşlemleri

Microsoft işletim sistemleri ve yazılımları toplu lisans anlaşmaları ile temin edildiğinde, ürünlerin etkinleştirilmesi bir ürün anahtarı (serial) girerek değil, kullanıcıların dahil olduğu yerleşke ağına ve ürün etkinleştirme (KMS) sunucularına bağlanarak yapılmaktadır. Bu nedenle ftp.cc'den indirilen Microsoft  Windows 7, Windows 8 işletim sistemleri ve Office 2010 ve 2013 kurulum sonrasında aşağıdaki talimatlara uygun olarak etkinleştirilmelidir.

Windows 7 ve Windows 8 Otomatik Aktivasyonu:

Normal koşullarda ODTÜ yerleşke ağına bağlanmış bir Windows 7 veya 8 kurulumu herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan 3 gün içinde otomatik olarak etkinleşecektir. Bunun gerçekleşmesi için yerel ve/veya kablosuz ağ TCP/IP ayarlarında DNS Son ekinin: metu.edu.tr olarak girilmesi gerekmektedir. DNS ayarını gerçekleştiren "metu_dns.bat" toplu komut dosyasını indirip, sağ tıklayıp açılan menüde"Run as administrator" ("Yönetici olarak çalıştır") satırını tıklayıp çalıştırabilirsiniz. metu_dns.bat dosyasını indirmek için tıklayınız. (Dosyayı çalıştırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekebilir)

Bu işlem tamamlandıktan sonra, aktivasyonun bir süre sonra kendiliğinden tamamlanmasını beklemeden hemen gerçekleştirmek için, 

Control Panel --> System and Security --> System yolunu izleyip açılan pencerede alt kısımdaki Windows  Activation kısmında Activate Windows Now  ve devamında gelen ilk Activate Online seçeneklerini tıklamak gerekmekte ve yeterli olmaktadır.

Office Etkinleştirme:

Office 2010 ve 2013 için ürün anahtarı (serial) girme uygulamasına istisnai durumlar dışında son verilmiştir, kurulum sonrasında yazılımlar ODTÜ yerleşke ağına bağlı iseler otomatik olarak etkinleşecekler, bu gerçekleşmezse aşağıdaki talimatların uygulanması yeterli olacaktır. Otomatik etkinleştirmeyi beklemek yerine etkinleştirme dosyasını çalıştırma yolunu izlemek önerilmektedir. 

Office 2013 Etkinleştirme: ODTÜ yerleşke ağına bağlanmış bir pc'deki Office kurulumunda otomatik etkinleştirme gerçekleşmezse ftp://ftp.cc.metu.edu.tr/PackagePrograms/Microsoft/Office/Office_2013/ adresindeki Readme dosyalarındaki talimatlar uygulanmalıdır. Talimatlar kısaca aynı adresteki "kms_office2013_client.bat" dosyasını bilgisayara indirip sağ tıklama ile yönetici olarak çalıştırmaktan ibarettir.

Office 2010 Etkinleştirme:

ODTÜ yerleşke ağına bağlanmış bir pc'deki Office kurulumunda otomatik etkinleştirme  gerçekleşmezse veya ürün anahtarı ile yapılmış aktivasyon hata verirse
ftp://ftp.cc.metu.edu.tr/PackagePrograms/Microsoft/Office/Office_2010 adresindeki "office_2010_activate.bat" dosyasını bilgisayara indirip sağ tıklama ile yönetici olarak çalıştırmaktan ibarettir. PC, kurulum şekli veya ağ sorunlarına bağlı sorun durumlarında Office 2013 için geçerli olası çözüm yolları  Office 2010 için de geçerlidir.

Aktivasyon ve Sorun Çözümü Konusunda Ek Bilgiler:

Kurulum sonrasındaki 30 gün içinde yerleşke içinde bir defa ağa bağlanmış olmak ve aktivasyon sunucusundan onay almış olmak gerekmektedir. Bundan sonra Windows 7 veya 8 kurulu taşınabilir bilgisayarlar 6 ay boyunca yerleşke dışında ya da ağa bağlı olmaksızın kullanılabilir. Aşağıdaki işlemler bir defa gerçekleştirildiğinde Windows 7 veya 8 yüklü bilgisayarlar her altı aylık dilim içinde değişik zamanlarda otomatik olarak aktivasyon sunucusuna bağlanıp aktivasyonu yenileyecekler ve bu süreyi sürekli olarak uzatacaklardır.

Otomatik Aktivasyon gerçekleşmediğinde manuel olarak yapmak için "Komut İstemi" (Command Prompt) uygulaması "Yönetici olarak çalıştır" ("Run as administrator") seçeneği ile açılmalı ve aşağıdaki komutlar girilmelidir:

slmgr /skms kms.cc.metu.edu.tr:1688 

slmgr -ato 

Bu işlemler için C:\Windows\System32 konumundaki cmd.exe  sağ tıklanıp  "Yönetici olarak çalıştır" ("Run as administrator") modunda komut satırı (siyah ekran) açılır.

Alternatif bir yöntem de, Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> menüsünden "Komut İstemi" uygulamasını sağ tıklamak ve "Yönetici olarak çalıştır" satırını tıklamaktır. (Start -> All Programs -> Accessories menüsünden "Command Prompt" sağ tıklanır "Run as administrator" seçilir)  

Açılan siyah pencerede komut satırına 

slmgr /skms kms.cc.metu.edu.tr:1688   

komutu yazılmalı ve ilk komutun sisteme işlendiğini bildiren pencere "OK" tıklanarak kapatılmalıdır. Sonrasında
 
slmgr -ato  

komutu girilmeli ve aktivasyon onayı penceresinin görüntülenmesi beklenmelidir (20 saniye sürebilir). Bu aşamada "Windows is activated succesfully" şeklinde bir bildirim gelecektir.

Windows 7, 8 aktivasyonunda herhangi bir sorun olması durumunda: 

1- Windows 7'nin sistem saat ve tarihinin doğru olup olmadığını kontrol edip, doğru değilse düzeltip tekrar deneyiniz. 

2- Kurulumdan sonra kritik güncellemeleri yapınız. Windows 7 kritik güncellemelerini tamamladıktan sonra etkinleştirme işlemlerini tekrar deneyiniz. 

3- Windows 7 başarıyla etkinleştirildikten bir süre (birkaç ay gibi) sonra "Windows Orjinal değil", "Windows'u etkinleştirmeniz gerekiyor" gibi uyarılar alınırsa, yukardaki etkinleştirme işlemleri ve komutları tekrarlanmalıdır. Bu işlemler sırasında sonradan kurulan Firewall türü güvenlik yazılımları devre dışı bırakılmalıdır. Aktivasyon süresinin 6 aylık periyotlar halinde sistem tarafından otomatik olarak uzatılabilmesi için kullanılan güvenlik yazılımlarında 1688 nolu porttan iletişime izin verilmelidir.