-A +A
  Görüntüleme: 1703

Windows 8.1 Nasıl Kurulur?

Readspeaker

Windows 8.1 Kurulumu

1.Adım:  Başlangıçta, Windows 8.1 CD veya DVD’sini bilgisayara taktıktan sonra karşınıza gelen “CD veya DVD’den önyükleme için bir tuşa basın. (Press any key to boot from CD or DVD)” uyarısını bir tuşa basarak geçmelisiniz.

 

2.Adım: Karşınıza gelen ekranda yüklemek istediğiniz dili seçip İleri (Next) butonuna tıklamalısınız.

  

3. Adım: Gelen ekranda Şimdi Yükle (Install Now) butonuna tıklayınız.

 

4.Adım: Lisans koşullarını kabul et (I accept the license terms) seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyip İleri (Next) butonuna tıklayınız.

 

5.Adım: Karşınıza gelen ekrandan “Yükselt: Windows’u yükle ve dosyaları, ayarları ve programları sakla (Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications)” seçeneğine tıklayın. Böylece Windows sürümünüzü 8.1’e yükseltirken dosyalarınızı da saklamış olursunuz.

 

6.Adım: Yükleme işlemi başlayacaktır. Bu işlem biraz zaman alabilir.

 

7.Adım: Yükleme tamamlandıktan sonra karşınıza bilgisayarınızı kişiselleştirmeniz için bir ekran gelecek. Bu ekranda gerekli alanları doldurduktan sonra İleri (Next) butonuna tıklayarak devam edin.

  

8.Adım: Gelen ekranda Hızlı Ayarları Kullan (Use express settings) butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

 

9. Adım: Windows 8.1 kurulum işlemini gerçekleştirdiniz.

 

 

Windows 8.1 Etkinleştirme

Microsoft işletim sistemleri ve yazılımları toplu lisans anlaşmaları ile temin edildiğinde, ürünlerin etkinleştirilmesi bir ürün anahtarı (Product Key) girerek değil, kullanıcıların dahil olduğu yerleşke ağına ve ürün etkinleştirme (KMS) sunucularına bağlanarak yapılmaktadır. Bu nedenle https://yazilim.cc.metu.edu.tr/ adresinden indirilen Windows 8.1 işletim sisteminizi kurulum sonrasında aşağıdaki talimatlara uygun olarak etkinleştirmelisiniz.

1. Adım: "metu_dns.bat" dosyasını buradan indiriniz.

2.Adım: Dosyaya sağ tıklayıp açılan menüden Run as administrator (Yönetici olarak çalıştır) satırını tıklayıp çalıştırmalısınız. Dosyayı çalıştırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekecek.

 

3.Adım: Normal koşullarda ODTÜ yerleşke ağına bağlanmış bir Windows 8.1, herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan 3 gün içinde otomatik olarak etkinleşecektir. Kurulum sonrasındaki 30 gün içinde yerleşke içinde bir defa ağa bağlanmış olmak ve aktivasyon sunucusundan onay almış olmak gerekmektedir. Bundan sonra Windows 8.1 kurulu bilgisayarınız 6 ay boyunca yerleşke dışında ya da ağa bağlı olmaksızın kullanılabilir. Windows 8.1 yüklü bilgisayarlar her 6 aylık dilim içinde değişik zamanlarda otomatik olarak aktivasyon sunucusuna bağlanıp aktivasyonu yenileyecekler ve bu süreyi sürekli olarak uzatacaklardır.

Aktivasyonun bir süre sonra kendiliğinden tamamlanmasını beklemeden hemen gerçekleştirmek için şu yolu izlemelisiniz :

Denetim Masası (Control Panel) -> Sistem ve Güvenlik (System and Security) -> Sistem (System)

Karşınıza gelen ekranda, alt kısımdaki Windows Etkinleştirme (Windows Activation) kısmında Windows’u etkinleştir (Activate Windows) seçeneğine tıklayınız.

 

4. Adım: Windows’u Çevrimiçi Etkinleştir (Activate Windows Online) seçeneğinin altındaki Etkinleştir (Activate) butonuna tıklayınız.

 

5.Adım: Ekranda Windows 8.1 etkinleştirildi yazısı görülecektir.

 

Otomatik aktivasyon işlemi gerçekleşmezse, C:\Windows\System32 konumundaki cmd.exe ya da başlat tuşuna basıldıktan sonra cmd yazılarak Komut Sistemi (Command Promt) uygulaması sağ tıklandıktan sonra Yönetici Olarak Çalıştır (Run as administrator) satırı seçilir.

 

Açılan pencereye

slmgr /skms kms.cc.metu.edu.tr:1688  

komutu yazılmalı ve ilk komutun sisteme işlendiğini bildiren pencere Tamam (OK) seçeneği tıklanarak kapatılmalıdır. Sonrasında 

slmgr -ato 

komutu girilmeli ve aktivasyon onayı penceresinin görüntülenmesi beklenmelidir. Bu işlem biraz zaman alabilir. İşlem sonunda "Windows başarıyla etkinleştirildi. (Windows is activated succesfully)" şeklinde bir bildirim gelecektir.

 

İlgili olduğunu düşündüğünüz soruları hotline@metu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.