-A +A
  Görüntüleme: 6014

Yeni e-imza SIM kartımın PIN (parola) kodunu nasıl öğrenebilirim?

Kullanım süresi dolacak olan elektronik imzanızın yenilenmesi başvurusunu (https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/e-imza-yenileme-basvurusunu-nasil-yapa...) yaptıktan sonra yeni sertifika SIM kartınız KamuSM'den kargo aracılığıyla tarafınıza gönderilecektir. Mevcut elektronik imzanızın geçerlilik süresi sona erdiğinde USB kart okuyucu içindeki SIM kartı çıkartarak yeni SIM kartınızı takabilirsiniz.

Elektronik imzanızın geçerlilik süresi hakkında https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/e-imza-gecerlilik-suresini-nasil-ogren... adresinden bilgi alabilirsiniz.

Yeni SIM kartınızın parolası mevcut kartınızın parolasından farklıdır. Yeni parolanızı (PIN) öğrenmek için KAMU SM Bireysel Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri sayfasına (https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go) giriş yapmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızda gerekli Java ayarları yapılmış ise E-imzalı giriş seçeneğini kullanabilirsiniz. Şifreli giriş seçeneği ile de başvuru sırasında belirttiğiniz güvenlik sözcüğü ve telefonunuza gelecek SMS şifresi ile giriş yapabilirsiniz. 

Henüz eski sertifikanızın geçerlilik süresi dolmamış ise, öncelikle Sertifika Listele düğmesine basınız. Listelenen sertifikalarınızdan sertifika başlangıç tarihi yeni olan sertifikanın Kart Seri Numarasını not ediniz. 

Üst bölümdeki MENÜ bağlantısı ile ana sayfaya dönerek PIN/PUK bilgisi düğmesine basınız. Önceki adımda öğrendiğiniz kart seri numarası altında görüntülenen PIN, yeni SIM kartınızın PIN numarasıdır. Elektronik imza işlemlerinde bu PIN numarasını kullanmanız gerekmektedir.

Bu sayfadaki "Parolalarımı Sil" düğmesi PIN bilginizi KAMUSM'den silecektir. Bu işlemden sonra PIN bilginizi unutursanız, şifreli giriş yaparak Kilit Çözme menüsünden yeni PIN oluşturabilirsiniz. (Bu işlem için bilgisayarınızda Akıllı Kart Servisinin çalışması gerekmektedir.) Alternatif olarak Bilgi İşlem Daire Başkanlığı B-14 numaralı ofisi ziyaret ederek de yeni PIN oluşturabilirsiniz.