-A +A
  Görüntüleme: 6727

Yoklama nasıl alınır?

Öğrencilerin sizin belirlediğiniz zaman diliminde sisteme girip "Auto Attendance" etkinliğine tıklamaları ve varsa sizin verdiğiniz şifreyi ilgili bölüme girmeleri yeterlidir. İsterseniz yoklama sonuçlarına bir puanlama verebilir ve not defterine kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz.

"Auto Attendance" eklemek için öncellikle dersinize "Auto Attendance Block" eklemeniz gerekmektedir. Bunun için "Turn editing on" düğmesine tıklayın. Sayfanın sol alt köşesindeki "Add a Block" menüsünden "Auto Attendance" seçeneğine tıklayın. İlgili bloğun sayfanıza eklendiğini göreceksiniz. 

Blok ekledikten sonra yoklama eklemek istediğiniz haftanın "Add an activity or resource" düğmesine tıklayın. Açılan pencereden "Auto Attendance" seçeneğini seçin ve "Add" düğmesine tıklayın. Yoklamanıza isim ve açıklama girdikten sonra "Save and return to course" düğmesine tıklayın. Oluşturmuş olduğunuz yoklamanın ilgili haftaya eklendiğini görebilirsiniz.

Ekleme işleminden sonra yoklamanın özelliklerini belirlemelisiniz. Bunun için ilgili yoklama ismine tıklayın. Açılan sekmede bu zamana kadar açılmış olan yoklamalar görülebilir. Yeni bir yoklama belirlemek için "Add (one)" sekmesine tıklayın. Açılan pencerede öğrencilerin yoklamaya tıklayabilmesi için verilen süre ve zaman ve girmeleri gereken şifre belirlenebilir.  İstediğiniz ayarlamaları tamamladıktan sonra "Add Session" düğmesine tıklayın.

Öğrencilerin girmesi için herhangi bir şifre belirlemediyseniz ve "Random Key" seçeneği işaretli ise sistem otomatik olarak bir şifre üretecek ve size sunacaktır. Bu şifreyi dersinizin herhangi bir diliminde öğrencilere göstermeniz ve öğrencilerinizin ilgili şifreyi etkinliğe tıklayıp girmelerini sağlamanız gerekmektedir. İlgili şifreye oluşturduğunuz yoklamaya tıkladıktan sonra "Session" sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca oluşturduğunuz yoklamanın notlandırma ayarlarını "Grade Settings" sekmesinden yapabilirsiniz.