-A +A
  Görüntüleme: 32807

EBYS'de E-imzayı nasıl kullanabilirim?

EBYS uygulamasında e-imza kullanılabilmesi için Arksigner uygulamasının bilgisayarlarda yüklü olması gerekmektedir. https://www.arksigner.com/indir adresinden uygulamanın Windows, MAC, Ubuntu veya Pardus versiyonları indirilebilmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra çalıştırarak kurulum işlemlerini başlatınız ve ekrandaki yönlendirmeleri takip ediniz.

ÖNEMLİ NOT: KamuSM tarafından Mart 2021'den itibaren tahsis edilen yeni Nitelikli Elektronik Sertifikalar (e-imza), ArkSigner'in 2.2.4 ve daha eski sürümleri ile kullanıldığında, EBYS'de "Güvelilir Sertifika Bulunamadı" hatası ile karşılaşılmaktadır. Özellikle sertifikasını Mart 2021'den sonra alan kullanıcılarımızın https://www.arksigner.com/indir adresinden son sürümü kurmaları önemle rica olunur.

https://ebys.metu.edu.tr adresinde "Elektronik İmza ile Giriş" bağlantısı ile EBYS sistemine e-imza ile giriş yapabilirsiniz. İlk olarak e-imza SIM kartınızın takılı olduğu USB okuyucuyu bilgisayarınıza takınız.

 

"Elektronik İmza ile Giriş" bağlantısına bastığınızda  kart okuyucu, sertifika bilgileri (sahibi, kimlik no, seri no vs.) görüntülenecektedir. PIN numaranızı girdikten sonra YEŞİL düğme ile EBYS uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

 

Arksigner uygulamasının kurulu olmaması durumunda aşağıdaki hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda Arksigner uygulamasının son sürümünün kurulu olup olmadığını kontrol ediniz.

E-imza kurulumu yapmanıza rağmen e-imza kullanımıyla ilgili problem yaşıyorsanız ya da e-imza ile ilgili farklı sorularınız varsa, lütfen https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/groups/e-imza adresindeki sıkça sorulan soruları inceleyiniz.

EBYS ilgili sorular ebys-destek@metu.edu.tr adresine iletilebilir.