-A +A
  Görüntüleme: 31703

Uzaktan Eğitim İçin Cisco Webex

Uzaktan eğitim sürecinin başlatılması ile birlikte derslere ek olarak yaşanabilecek çevrim içi toplantı ve web konferans ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Cisco webex uygulaması geçici bir süre için Üniversitemiz kullanımına açılmıştır. Bu uygulamaya kayıtlı kullanıcılar toplantı oluşturabilmekte ve kayıtlı olmayan kişileri toplantıya davet edebilmektedir.

Uygulamanın kullanılabilmesi için gerekli kayıt işlemi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

Not: YDYO, TİB ve bazı bölümlerin kullanıcılarının hesapları gönderilen listeler ile otomatik olarak tarafımızca açılmıştır ve kendilerine Cisco Webex tarafından bir aktivasyon e-postası gönderilmiştir. Gelen aktivasyon e-postası ile şifre belirleyip hesaplarına giriş yapabilirler. Tekrar başvuru formunu doldurup başvurmalarına gerek bulunmamaktadır. Eğer şifrenizi hatırlamıyor iseniz, metu.webex.com adresinde sağ üst kısımda bulunan giriş ekranında e-posta adresinizi yazarak gelen sayfafa şifremi unuttum bağlantısını kullanabilirsiniz. 

Aktivasyon e-postası gelmeyen kullanıcılarımız metu.webex.com adresinde sağ üst kısımda bulunan giriş (sign-in) ekranına tıkayıp e-posta adresini yazarak gelen sayfada Resend diyerek tekrar kendilerine aktivasyon linkinin gönderilmesini sağlayabilirler.

Başvuru için öncelikle https://bidb.metu.edu.tr/forms/cisco-webex-kullanimi adresindeki ön kayıt formunun doldurması gerekmektedir. Forma ODTÜ kullanıcı kodunuz ve parolanız ile erişebilirsiniz. Ön kayıt formu öğretim üyelerimizin erişimine açıktır. Şu aşamada araştırma görevlileri ve yarı-zamanlı öğretim üyelerinin erişimleri bulunmamaktadır.

Ön kayıt formundaki “Gönder” düğmesine tıkladığınızda üyelik talebiniz alınacak ve bildirdiğiniz ODTÜ kurumsal e-posta adresinize konferans başlatma üyeliğiniz için mesaj iletilecektir. (Kayıt işlemi otomatik olarak yapılamamaktadır. En kısa sürede kaydınız gerçekleştirilecektir.)

Kayıt onayı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yapıldıktan sonra alacağınız e-postadaki bağlantı ile parolanızı oluşturabilir, https://metu.webex.com adresinde sol taraftaki menüden programı indirebilir ve toplantı başlatabilirsiniz.

Öğrencilerin Derse/Web Konferansa Katılımı:

Öğrencilerin derse katılımı için Webex hesabı olması gerekmez. Misafir olarak eğitime katılır.

Öğrenciler mobil cihaz, tablet yada PC’sine Webex uygulamasını https://metu.webex.com adresinden yükler. Öğretmen tarafından çeşitli iletişim kanalları ile (e-posta, ODTÜClass vb. ) gönderilecek ders davetiyesindeki linke tıklandığında bu uygulama otomatik olarak açılır ve derse katılım sağlanır.

Öğrenciler herhangi bir uygulama yüklemeden de gönderilecek bağlantıya tıklarsa web tarayıcı üzerinden eğitime katılabilir. Öğrenci isim, soyisim ve e-posta adresini girerek derse katılır.

Note: Kullanılan web tarayıcı eski versiyonsa bağlanamayabilir. Bu durumda öğrencinin ücretsiz Webex uygulamasını yüklemesi gerekecektir.

Öğretmenler için Çevrimiçi Toplantı/Web Konferans Kullanım Adımları:

Kayıt onayı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yapıldıktan sonra aşağıdaki gibi bir e-postadaki alacaksınız. Bu e-postadaki bağlantıya tıklayıp hesabınızı etkinleştirdiğiniz şifre oluşturma sayfası karşınıza çıkacaktır.

1 - Hesap Etkinleştirme E-postası

2- Şifre Oluşturma Sayfası

3- Webex Uygulama İndirme Sayfası

Şifrenizi oluşturduktan sonra gelen sayfadan işletim sisteminizin tipine göre Webex uygulamasını indirebilir ve kurabilirsiniz. Webex'i mobil cihazlar ve tabletleriniz için de uygulama marketlerinden (Google Play, Apple Store) kurabilirsiniz. İlgili sayfalara daha sonra erişim için https://metu.webex.com adresini de kullanabilirsiniz. 

4- Webex Oturum Açma Sayfası

Cihazınıza indirdiğiniz uygulamayı kurduktan sonra çalıştırınız ve ODTÜ kurumsal e-posta adresinizi giriniz. Sonraki adımda ise Webex için oluşturduğunuz şifrenizi giriniz. 

5- Webex Sitesi Seçimi

Webex Sitesi olarak metu.webex.com adresini seçerek sonraki adıma geçiniz. 

6- Webex Uygulama Ekranı - Toplantıyı Başlat

Giriş bilgileriniz doğru ise uygulama açılacaktır. Bir toplantı başlatmak için Toplantıyı Başlat seçeneğini seçebilirsiniz. Eğer siz katılımcı olacaksanız "Bir Toplantıya Katılma" bölümündeki alana size verilen toplantı bilgileriniz giriniz. 

7- Webex Meetings - Toplantı Ekranı

Toplantıyı Başlat'a bastıktan sonra kamera ve mikrofon ayarları ile ilgili ekranlar çıkabilir, buradaki ayarları kontrol ederek devam edebilirsiniz. Toplantı başlattığınızda başka kimse toplantınıza henüz katılmamış ise "Diğer kişilerin katılması bekleniyor" yazılı beyaz bir ekran çıkacaktır.

8- Webex Meetings - Davet Edilenlerin Toplantıya Katılması

Davet ettiğiniz kişiler toplantıya katıldıklarında Webex varsayılan ayarları dolayısıyla ses ve görüntüleri etkin olarak katılırlar. Misafirler toplantıya bağlanmadan önce kendi ayar ekranlarında ses ve görüntülerini kapamamışsa siz Toplantı sahibi olarak bunları değiştirebilirsiniz. 

9 -Webex Meeting - Katılımcı Menüsü

Uygulamanın "Katılımcı" menüsünden "Herkes Paylaşımda Bulunabilir" özelliğini kapatırsanız sadece siz veya ayrıcalık atadığınız katılımcılar paylaşım yapabilir olacaktır.

10 Webex Meeting - Görüntü Menüsü

Görüntü menüsünden ise "Katılımcının Videosunu Göster" özelliğini kapatarak katılımcıların görüntülülerini kapatabilirsiniz. 

Cisco Webex Hakkında:

Cisco Webex, verimli bir şekilde uzaktan eğitim gerçekleştirebilmeyi sağlayan oldukça başarılı bir uygulamadır.

Uzaktan Eğitim (Sanal Sınıf)
Cisco Webex üzerinden öğretmenler ve öğrenciler, internet erişimi bulunan herhangi bir yerden derse katılabilir, Webex toplantısı sırasında ses dosyası, video ve içerik paylaşımı, multimedia gösterimi, anotasyon, quiz veya anket yapabilirler.

Öğrencilerin derse katılım gösterebilmek için Webex hesabına sahip olması gerekmez. Misafir olarak eğitime katılabilirler.

Öğretmenler ve Eğitim Enstitüsü çalışanları arasındaki iletişim
Yukarıda belirtilen özelliklerin yanısıra gelişmiş mesajlaşma platformuna erişim ve profesyonel kurum içi görüşmeler mümkündür.

Uzaktan Eğitim Öncesinde Yapılması Gerekenler
Öğretmen için
Öğretmen, hoş geldiniz epostasını aldıktan sonra şifre belirler ve bir hesap açar.

Öğrenci için
Öğrencinin Webex hesabı açmasına gerek yoktur. Sadece mobil telefonuna, tabletine ya da PC/laptop’ una Webex Meetings uygulamasını indirmesi yeterlidir.

Öğretmenin ilk yapması gerekenler
Hoş geldiniz mailindeki activate tuşuna basıp açılan sayfadan erişim için bir şifre belirlemesi gerekmektedir. Şifre belirlendikten sonra Webex sayfasından Download tuşuna basarak uygulama indirilir ve yüklenir. Bu sayfaların Türkçe sürümleri de mevcuttur.

Öğretmen Girişi
Webex Meetings uygulaması çalıştırılır ve giriş yapılır.

Sanal Sınıf
Sanal sınıf öğretmenin kişisel sanal odasında başlatılan toplantıdır.

Bu oda fiziksel sınıf odasını temsil eder, eğitmen ve öğrencilere soru sorma, sesli görüntülü iletişim, anket/quiz uygulama, içerik paylaşımı, paylaşılan içerik üzerinde çizim yapma, beyaz tahta özelliklerini kullanma gibi imkanlar mevcuttur.

Kişisel oda eğitmen tarafından açılabilir ve kapatılabilir. Öğrenciler kendilerine gönderilen linke tıklayarak hesap açmaya ihtiyaç duymadan eğitime katılır. Eğitmen tek bir tuşa basarak dersi kaydedebilir, istediği zaman kaydı durdurup tekrar başlatabilir. Katılamayan öğrenciler dersi daha sonra da izleyebilir. Tüm paylaşılan içerikler, videolar, yazışmalar istenirse kayıt altına alınabilir.

Nasıl kullanılır:
Eğitmen içerisinde Webex linki bulunan eğitimin davetiyesini hazırlar.

Webex uygulaması eğitmenin kişisel odasının linkini verir. Bu link sabittir ve değişmez. Genellikle kurum.ismi.webex.com/meet/egitmen.ismi şeklindedir.

E-posta ya da başka bir yöntemle bu link öğrencilere gönderilir.
Ders başlamadan önce sanal oda eğitmen tarafından başlatılır. START MEETING tuşuna basılması yeterlidir.
Öğrenciler ders başlamadan bağlanırlarsa lobide bekletilirler. Ders, eğitmen tarafından başlatıldığı anda öğrenciler sınıfa alınır.

Ders esnasında (öğretmen tarafı)
VIDEO tuşuna basılırsa eğitmen derse başlamadan önce kendinin nasıl göründüğünü test edebilir.

"START MEETING" tuşuna basıldıktan sonra da eğitmen kendi görüntüsünü küçük pencerede görebilir. Bu pencerenin yeri değiştirilebilir veya bu pencere kaldırılabilir.

Öğrencinin Derse Katılımı

Öğrenci, mobil cihaz, tablet yada PC’sine Webex uygulamasını yükler. Gelen ders davetiyesindeki linke tıkladığında bu uygulama otomatik olarak açılır, ve derse katılım sağlanır.

Herhangi bir uygulama yüklemeden linke tıklarsa browser üzerinden eğitime katılır. Öncesinde öğrenci ismini ve soyismini yazar email adresini girir ve derse katılır.

Note: Kullanılan web tarayıcı eski versiyonsa bağlanamayabilir. Bu durumda öğrencinin ücretsiz Webex uygulamasını yüklemesi gerekecektir.

Öğretmenler için Ders Kontrolü

Öğretmen, katılımcıların listesini görebilir, onların ses ve görüntülerini kapatabilir veya katılımcıları dersten çıkarabilir.

Ayrıca öğretmen eğitim esnasında kamerayı kapatabilir, içerik paylaşabilir, mesajlaşma ekranından yazılanları okuyabilir, cevap yazabilir, anket yapabilir, ekran ya da uygulama paylaşımı yapabilir.

Öğretmen, istediği zaman sanal sınıfı kilitleyip başka öğrencilerin girmesini engelleyebilir. İstediği zaman da kilidi kaldırabilir.
Sadece öğretmen eğitimi sonlandırabilir. Eğer öğretmenin çıkması gerekiyorsa ve eğitimin devam etmesi gerekiyorsa, öğretmen toplantıdaki başka birisini delege ederek toplantıdan çıkabilir. Bu durumda eğitim devam eder.

Cisco Webex hakkındaki soru ve sorunlarınızı odtuclass@metu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.