-A +A
  Görüntüleme: 8645

Windows Live Mail ile ODTÜ e-posta servisini nasıl kullanabilirim?

Windows Live program grubunun bir parçası olan Live Mail programıyla e-posta okumak ve göndermek için merkezi e-posta sunucusu ayarlarını yapmanız gereklidir.

Bunun için, Hesaplar sekmesindeki E-posta düğmesine tıklayarak hesap ekleme penceresini açın (Bu pencere Windows Live Mail programını ilk kez çalıştırdığınızda otomatik olarak ekrana gelir).

E-posta adresinizi, parolanızı ve adınızı penceredeki kutulara girin ve İleri düğmesine tıklayın. Parolanızın hatırlanmasını istiyorsanız "Bu parolayı anımsa" kutucuğunu işaretleyin.

Mesajlarınıza ve sunucu üzerindeki klasörlerinize birden fazla bilgisayardan ulaşmak isterseniz hesap türünü "IMAP" seçin. Gelen sunucu adresini sol taraftaki kutuya imap.metu.edu.tr olarak yazın. Güvenli IMAP bağlantısı kullanmak için bağlantı noktası numarası 993, "Güvenli bir bağlantı gerektirir (SSL)" kutucuğu işaretli olmalıdır.

Gelen kutunuzu tek bir bilgisayara indirip mesajlarınıza yalnızca bu bilgisayardan ulaşmak isterseniz ve sunucu üzerindeki klasörlere erişmenize gerek yoksa hesap türünü "POP3" seçin. Gelen sunucu adresini sol taraftaki kutuya pop3.metu.edu.tr olarak yazın. Güvenli POP bağlantısı kullanmak için bağlantı noktası numarası 995, "Güvenli bir bağlantı gerektirir (SSL)" kutucuğu işaretli olmalıdır.

Her iki seçenekte de giden sunucu adresini sağ taraftaki kutuya smtp.metu.edu.tr olarak yazın. Güvenli bağlantı kullanmak için bağlantı noktası numarası 587, "Güvenli bir bağlantı gerektirir (SSL)" ve "Kimlik doğrulaması gerektirir" kutucukları işaretli olmalıdır. İleri düğmesine tıklayarak sonraki ekranda kurulumu tamamlayın.

Yaptığınız ayarları daha sonra görmek ya da değiştirmek isterseniz Hesaplar sekmesindeki Özellikler düğmesine tıklayın. Ekrana gelen "Hesap Özellikleri" penceresinde Gelişmiş sekmesini seçin.

Not: Bu doküman Windows Live Mail 2011 sürümü dikkate alınarak hazırlanmıştır. Menüler ve seçenekler önceki sürümlerle farklılık gösterebilir.