-A +A
  Görüntüleme: 16528

ANSYS

Önemli Notlar:


Kurulum:

1.Adım: Yazılımın PC versiyonunun program kaynağını aşağıdaki adresten indirebilirsiniz:

https://yazilim.cc.metu.edu.tr

 

2.Adım: İndirdiğiniz kurulum dosyasını çalıştırdığınızda kurulum ekranında yer alan Install ANSYS Products seçeneğine tıklayınız.

 

3.Adım: Lisans sözleşmesini kabul ederek Next butonuna tıklayınız.

 

4.Adım: Ürünü yüklemek istediğiniz yolu seçiniz daha sonra Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

 

5.Adım: Bu ekranda ANSYS Licensing Interconnect port number 2325 olarak kalmalı, ANSYS FlexNet port number 1056 olarak değiştirilmeli ve Hostname 1 “license.cc.metu.edu.tr” olarak girilmelidir.

Ansys Research kullanılmak istenirse port number 1055, hostname 1 ise license2.cc.metu.edu.tr olarak girilmelidir. 

6.Adım: Karşınıza gelen ekranda istediğiniz ayarları yapabilirsiniz ya da "Skip all and configure later using CAD Configuration Manager" seçeneğine tıklayarak ayarlarınızı daha sonra belirleyebilirsiniz. Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediniz.

 

8. Adım: Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

 

9. Adım: Yükleme işlemi sırasında ikinci disk istenecektir. İkinci diski indirdiğiniz yolu seçerek devam ediniz.

10.Adım: Yükleme işlemi bitince Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

 

Lisans sorunları nasıl çözülür? (Lisans sunucusunun değiştirilmesi)

Bütün kurulum adımlarını uygulayarak düzgün kurulum yapıldığına emin olunuz. Lisans sunucusuna erişim problemleri yaşanırsa "C:\Program Files\ANSYS Inc\Shared Files\Licensing" dizinindeki ansyslmd.ini dosyasını aşağıdaki şekilde kaydediniz (bu dosya yazılımı kurduğunuz dizine bağlı olarak farklı bir dizinde yer alabilir) ve Ansys'i kapatıp yeniden açınız. 

SERVER=1056license.cc.metu.edu.tr 
ANSYSLI_SERVERS=2325license.cc.metu.edu.tr 

Ansys Research Lisansını kullanabilmek için dosya içeriği şu şekilde olmalıdır:

SERVER=1055license2.cc.metu.edu.tr 
ANSYSLI_SERVERS=2325license2.cc.metu.edu.tr 

HATA KODU SORUN SORUN GİDERME

N/A –

Not Applicable

Not enough ANSYS HPC licenses Ansys HPC yani analizlerde çekirdek kullanımı ile ilgili kampüs lisansında ortak bir HPC havuzu yer almaktadır. Dolayısıyla kampüste yer alan ve Ansys CFD, Mechanical ve Electronics yazılımlarını kullanan kullanıcılar aynı ortak HPC havuzunu kullanmaktadır. Kampüs lisansında Ansys CFD ve Mechanical kullanıcıları daha fazla olabileceği için muhtemelen ortak HPC havuzundaki çekirdekleri kullanmış olabilirler. Böylece Ansys Electronics yazılımlarını kullanan kullanıcılara ortak HPC havuzundaki çekirdek sayısı diğer kullanıcıların kullanımına göre değişkenlik göstereceği için daha az sayıda çekirdek kalmış olabilir. Dolayısıyla HPC çekirdek kullanımındaki kullanıcıların sayılarında değişkenlik gösteren HPC çekirdek kullanım sayıları bu nedenden kaynaklanıyor olabilmektedir.

 

Soru ve sorunlarınız için Bilişim Destek Ekibimize ODTÜ BİDB ana sayfasındaki “Bize Ulaşın” bağlantısından ve https://bilisimdestek.metu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.