-A +A
  Görüntüleme: 101045

MATLAB

Kurulum

Lisanslanan MATLAB Modülleri

Lisans Hataları İçin

MATLAB TAH Lisansı kullanımı


Duyuru:

Üniversitemiz kullanıcılarının 31 Ekim 2021 tarihine kadar MATLAB Akademik Kampus Lisansı modelinden ücretsiz faydalanmasına imkân tanınmış ve bu sayede öğretim elemanları ile öğrencilerimizin eğitim-öğretim sürecine uzaktan devam edebilmeleri için, MATLAB yazılımlarıyla ilgili çalışmalarını doğrudan ilgili yazılım portalı üzerinden yapabilmesi mümkün hale gelmiştir. Kullanıcılarımızın MATLAB yazılımlarına ilgili portal üzerinden erişip kullanabilmeleri için https://www.mathworks.com/academia/tah-portal/orta-dogu-teknik-universitesi-31483888.html adresinden, "metu.edu.tr" uzantılı kişisel e-posta adreslerini kullanarak kayıt olmaları ve Mathworks hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Yine aynı portal üzerinden MATLAB yazılımlarıyla ilgili her tür kurulum ve yardım dokümanına erişilebilmekte ve çevrimiçi destek alınabilmektedir. MATLAB Kampus Lisansı Başlangıç Kılavuzuna bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Önceki lisans anlaşması kapsamında sunulmuş olan kısıtlı sayıdaki toolbox ve limitli eşzamanlı kullanıcı lisansları 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren kullanılamayacaktır. Bu nedenle halen eski lisansları kullanan kullanıcılarımızın http://faq.cc.metu.edu.tr/tr/matlab#matlabTAH adresinde belirtildiği şekilde akademik kampüs lisansını kullanmak için gerekli adımları uygulaması gerekmektedir. MATLAB akademik kampüs lisansı ile birlikte MATLAB yazılımlarının çalışması için kampüs ağına bağlı kalma zorunluluğu ortadan kalkacağından, tüm mensuplarımız uzaktan ve VPN erişimi gerekmeden MATLAB yazılımlarını çalıştırabileceklerdir.

MATLAB yazılımlarının merkezi lisans sunucusu üzerinden sağlanan lisanslarına 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren erişilemediği için bu sunucuya erişilmesine de artık ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu nedenle MATLAB yazılımlarının merkezi lisans sunucusu üzerinden lisans alma hizmeti 15.01.2021 tarihinde sonlandırılmıştır. Öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin MATLAB yazılımlarını kullanırken herhangi bir sorun yaşamamaları için merkezi lisans sunucusu yerine oluşturdukları Mathworks hesabı üzerinden lisanslara erişim sağlamaları gerekmektedir.

MATLAB Akademik Kampus Lisansı modeli kapsamında, Mathworks firması tarafından sağlanan MATLAB yazılımları ücretsiz online eğitimlerine katılım sağlanabilmekte ve bu eğitimler sonucunda sertifika alınabilmektedir. Online eğitimlere erişim için https://matlabacademy.mathworks.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


Yazılımın son sürümüne http://yazilim.cc.metu.edu.tr/ adresinden erişebilirsiniz. İşletim sisteminize uygun olan kurulum medyasını ve "File Installation Key" ve "license.dat" dosyalarını indiriniz.

Kurulum

1. Adım: Öncelikle setup dosyasını çalıştırınız.  Daha sonra, Use a File Installation Key” seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

2. Adım: Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra Next butonuna tıklayarak devam ediniz.

3. Adım: I have the File Installation Key for my license” seçeneğini seçiniz ve indirdiğiniz “file installation.txt” içerisinde yer alan yükleme anahtarını bu alana giriniz. Daha sonra Next butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

4. Adım: Ürünü yüklemek istediğiniz yolu seçiniz Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediniz.

5. Adım: Hiçbir değişiklik yapmadan Next butonuna tıklayarak devam ediniz. Çünkü seçili ürünlerin tamamı eksiksiz kurulum için gereklidir. 

6. Adım: Karşınıza gelen ekranda bulunan alana Browse butonuna tıklayarak indirdiğiniz “license.dat” dosyasının yolunu gösteriniz. Daha sonra Next butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

7. Adım: Next butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz. 

8. Adım: Install butonuna tıklayarak kurulumu başlatınız.

9. Adım: Matlab yükleniyor. Bu işlem zaman alabilir, lütfen bekleyiniz. 

10. Adım: Bu adımda yapılması gereken şey birinci .iso dosyasının sanal olarak çıkarılması ve ikincisinin bağlanmasıdır. 11. adımda bağlanmış dosyanın nasıl çıkarıldığı gösterilmektedir.

11. Adım: "Bu Bilgisayar"dan bağlanmış olan .iso dosyasını sağ tık menüsü ile çıkarınız. İkinci DVD .iso dosyasının bağlanması için indirdiğiniz ikinci .iso dosyasını çift tıklayarak açmanız yeterlidir. Daha sonra kuruluma devam edebilirsiniz.

12. Adım: Kurulum tamamlandı. Finish butonuna tıklayarak kurulumdan çıkınız.


Lisanslanan MATLAB Modülleri

MATLAB Base Module
Simulink
Bioinformatics Toolbox
Communications System Toolbox
Computer Vision System Toolbox
Control System Toolbox
Curve Fitting Toolbox
Data Acquisition Toolbox
DSP System Toolbox
Econometrics Toolbox
Financial Instruments Toolbox
Financial Toolbox
Global Optimization Toolbox
Image Processing Toolbox
Mapping Toolbox
Neural Network Toolbox
Optimization Toolbox
Parallel Computing Toolbox
Robotics System Toolbox
Signal Processing Toolbox
SimBiology Simscape
Simulink Control Design
Statistics and Machine Learning Toolbox 
Symbolic Math Toolbox
System Identification Toolbox
Wavelet Toolbox


Lisans Hataları İçin

1- İnternet bağlantısının mevcut olduğu kontrol edildikten sonra, "C:\Program Files\MATLAB\(SurumNo)\licenses\network.lic"konumundaki network.lic dosyası notepad ile görüntülenmeli ve aşağıdaki gibi olması sağlanmalıdır.

SERVER matlab.cc.metu.edu.tr 27005
USE_SERVER

2- Kurulum esnasında 5. adımda "License Manager" seçeneğinin işaretli olmaması gerekmektedir. İşaretleyerek kurulum yaptıysanız, kurulumu kaldırıp doğru şekilde kurmanız gerekmektedir.

3- Yazılım anlaşma koşulları gereği kullanılan ağ lisans sunucusu sistemi nedeniyle sadece ODTÜ yerleşke ağı içinde kullanılabilmektedir.


Matlab TAH lisansı Kullanımı

1. Adım: https://www.mathworks.com/academia/tah-portal/orta-dogu-teknik-universit... sayfasına gidiniz.

2. Adım: Bu sayfadaki "Sign in to get started" butonuna tıklayınız.

3. Adım: Önceden oluşturmuş olduğunuz MathWorks hesabıyla ilişkili "metu.edu.tr" uzantılı e-posta adresinizi ve hesabı oluştururken belirlediğiniz parolayı giriniz.

4. Adım: Gelen ekrandan "Download Installer" butonuna tıklayınız.

5. Adım: Yüklemek istediğiniz sürümü seçiniz.

6. Adım: Sürüm seçiminden sonra MathWorks hesabıyla ilişkili e-posta adresi ve paronızı tekrar giriniz ve "Sign In" butonuna tıklayınız.

7. Adım: Lisans koşullarını kabul etmek için "Yes" seçeneğini işaretleyip "Next" butonuna tıklayınız.

8. Adım: Gelen ekrandaki "Licenses" listesinden "Academic - Total Headcount" seçeneğini seçip "Next" butonuna tıklayınız.

9. Adım: Ekranda gösterilen bilgileri kontrol ederek "Next" butonuna tıklayınız.

10. Adım: Bilgisayarınızda Matlab yazılımının kurulu olduğu klasörü seçip "Next" butonuna tıklayınız.

11. Adım: Kullanmak istediğiniz Matlab ürünlerini seçip "Next" butonuna tıklayınız. (Matlab ve Simulink ürünlerinin mutlaka seçili olması tavsiye edilmektedir.)

12. Adım: "Next" butonuna tıklayarak devam ediniz.

13. Adım: Ekranda görünen seçenekleri tercihinize göre işaretleyip "Next" butonuna tıklayınız.

14. Adım: Bu adıma kadar belirlemiş olduğunuz tercihleri kontrol ettikten sonra "Begin Install" butonuna tıklayarak kurulumu başlatınız.

15. Adım: Ekrandaki ilerlemeyi takip ediniz.

16. Adım: Kurulum tamamlandığında "Close" butonuna tıklayarak yazılımları kullanmaya başlayabilirsiniz.