-A +A
  Görüntüleme: 5012

Bölüm, Birim, Merkez, Laboratuvar, Öğrenci Topluluğu web sayfası nasıl yapılır?

Web sitenizi aşağıdaki yöntemlerden biri ile oluşturabilirsiniz.

1) Kendiniz Dreamweaver ya da benzeri bir programla web sayfalarınızı hazırlayabilirsiniz.

2) Merkezi İçerik Yönetim Sistemi'ni (MİYS) kullanabilirsiniz*.

3) ODTÜ Blog Servisi'ni kullanabilirsiniz**.

Web sayfanız için hangi yöntemi tercih edeceğinizi belirtirseniz, tercihiniz doğrultusunda gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebiliriz.

Sayfanız için bir web hesabı ve alan adı gerekecektir. Bunun için https://cc-form.metu.edu.tr/web adresinde yer alan "Yeni Web Kullanıcı Kodu ve Alan Adı Başvuru Formu"nu doldurmanız gerekmektedir.

 

Açıklamalar:

*: MİYS açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi olan Drupal alt yapısını kullanmaktadır.

Üniversitemizdeki akademik bölüm, idari birim, merkez, enstitü, fakülte/yüksekokul, lisansüstü program, laboratuvar, proje/araştırma grubu, öğrenci topluluğu vb. yapılara ait web sayfaları bu sistem üzerinde oluşturulabilmektedir.

MİYS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve başvuru formuna http://miys.metu.edu.tr adresinden erişilmektedir. Bu sistemi kullanırsanız MİYS kapsamında geçerli görsel kimlik standartlarına (http://www.metu.edu.tr/tr/gkk/gorsel-kimlik-standartlari) uymanız beklenmektedir.

**: ODTÜ Blog Servisi, özgür bir yazılım olan WordPress altyapısını kullanmaktadır. Bu servis ile üniversitemizdeki akademik bölüm, idari birim, merkez, enstitü, fakülte/yüksekokul, lisansüstü program, laboratuvar, proje/araştırma grubu, öğrenci topluluğu vb. yapılara ait web siteleri kapsamlı bir şekilde hazırlanabilir, bu sitelerde çeşitli yazılar ve sayfalar oluşturulabilir. Tasarım için biraz daha esnek olsa da serviste yer alan şablonlar dışında kalan harici bir şablona onay verilmemektedir.

Servise giriş yapmak ve servis hakkında ayrıntılı bilgi almak için http://blog.metu.edu.tr adresi kullanılmalıdır.