-A +A
  Görüntüleme: 13484

Microsoft Outlook ile ODTÜ e-posta servisini nasıl kullanabilirim?

Readspeaker

Microsoft Office paketinde bulunan Outlook programıyla e-posta okumak ve göndermek için merkezi e-posta sunucusu ayarlarını yapmanız gereklidir.

Bunun için, Dosya sekmesine tıklayınca açılan ekranda Hesap Ayarları düğmesine tıklayın. Açılan menüden Hesap Ayarları seçeneğini seçin.

Ekrana gelen "Hesap Ayarları" penceresinde "E-posta" sekmesindeki Yeni düğmesine tıklayın.

Açılan "Yeni Hesap Ekle" penceresinde "Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır" seçeneğini işaretleyerek İleri düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda "Internet E-posta" seçeneğini işaretleyerek İleri düğmesine tıklayın.

Daha sonraki ekranda adınızı, e-posta adresinizi, kullanıcı adınızı ve parolanızı yazın. Parolanızın hatırlanmasını istiyorsanız "Parolayı anımsa" kutucuğunu işaretleyin.

Mesajlarınıza ve sunucu üzerindeki klasörlerinize birden fazla bilgisayardan ulaşmak isterseniz hesap türünü "IMAP" seçin. Gelen kutunuzu tek bir bilgisayara indirip mesajlarınıza yalnızca bu bilgisayardan ulaşmak isterseniz ve sunucu üzerindeki klasörlere erişmenize gerek yoksa hesap türünü "POP3" seçin.

 • IMAP Ayarları:

  Gelen posta sunucusunu imap.metu.edu.tr, giden posta sunucusunu smtp.metu.edu.tr olarak yazın ve Diğer Ayarlar düğmesine tıklayın.

  Güvenli IMAP bağlantısı kullanmak için "Internet E-posta Ayarları" penceresinde "Giden Sunucusu" sekmesindeki "Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor" kutucuğunu işaretleyin.

  "Gelişmiş" sekmesinde gelen sunucu için bağlantı noktası numarası 993, şifreleme türü SSL, giden sunucu için bağlantı noktası numarası 587, şifreleme türü TLS olmalıdır.

 • POP3 Ayarları:

  Gelen posta sunucusunu pop3.metu.edu.tr, giden posta sunucusunu smtp.metu.edu.tr olarak yazın ve Diğer Ayarlar düğmesine tıklayın.

  Güvenli POP3 bağlantısı kullanmak için "Internet E-posta Ayarları" penceresinde "Giden Sunucusu" sekmesindeki "Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor" kutucuğunu işaretleyin.

  "Gelişmiş" sekmesinde gelen sunucu için bağlantı noktası numarası 995, şifreleme türü SSL, giden sunucu için bağlantı noktası numarası 587, şifreleme türü TLS olmalıdır. Sunucudaki tüm mesajları o an bilgisayara indirmek istemezseniz "İletinin bir kopyasını sunucuda bırak" kutucuğunu işaretleyin.

Ayarları girdikten sonra "Yeni Hesap Ekle" penceresinde İleri düğmesine tıkladığınızda ayarlarınızı denetlemek için bir test e-postası gönderilir.

Yaptığınız ayarları daha sonra görmek ya da değiştirmek isterseniz "Hesap Ayarları" penceresinde "E-posta" sekmesindeki Değiştir düğmesine tıklayın.

Not: Bu doküman Microsoft Outlook 2010 sürümü dikkate alınarak hazırlanmıştır. Menüler ve seçenekler önceki sürümlerle farklılık gösterebilir.