-A +A
  Görüntüleme: 34668

Uzak masaüstü bağlantısı yapamıyorum, ne yapmalıyım?

Readspeaker

Uzak masaüstü bağlantısı kurmakta sorun yaşıyorsanız bunun olası iki nedeni olabilir.

a) Bağlantı için kullanılan port numaralarının değiştirilmesi gerekmesi

b) Uzak masaüstü bağlantısı ayarlarında ya da kullanıcı adında sorun olması

a) Bağlantı için kullanılan port numaralarının değiştirilmesi gerekmesi

Uzak masaüstü bağlantı noktası olan 3389 numaralı porta ODTÜ yerleşkesi dışından erişimle ilgili çeşitli güvenlik önlemleri alınmıştır. Bu nedenle 3389 numaralı port çift yönlü (kampüs içine ve dışına yönlü) olarak kapalı tutulmaktadır. Bu çerçevede, yerleşke dışından ODTÜ'deki bilgisayarınıza uzak masaüstü bağlantısı yapabilmek için her iki bilgisayarın uzak masaüstü port numarasını değiştirmeniz gereklidir. Bunun için iki yöntem vardır:

  • http://support.microsoft.com/kb/306759 bağlantısında bulunan "Fix It" programını indirip kurabilirsiniz. Programı doğrudan bu bağlantıdan da indirebilirsiniz.
  • Başlat > Çalıştır > regedit yoluyla açılan "Kayıt Defteri Düzenleyicisi" ekranında HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Control \ TerminalServer \ WinStations \ RDP-Tcp altında "PortNumber" kısmındaki port numaralarını 1025-65535 arasında kullanılmayan bir port numarasıyla değiştirebilirsiniz.

Daha sonra Windows Güvenlik Duvarı'nda ilgili port numarasına erişim izni vermelisiniz. Bunun için Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Windows Güvenlik Duvarı > Gelişmiş Ayarlar seçeneğiyle gelişmiş güvenlik ayarları penceresini açın.

Sol taraftaki menüden, bağlandığınız bilgisayarda Giden Kuralları, uzak masaüstü ile bağlanacağınız bilgisayarda Gelen Kuralları seçeneğini seçip sağ taraftaki Yeni Kural düğmesine tıklayın. Her iki bilgisayarı da uzaktan bağlanmak üzere kullanacaksanız ikisi üzerinde de hem gelen, hem giden kuralı oluşturmanız gereklidir.

Sihirbaz penceresinde kural türünü Bağlantı Noktası olarak seçip İleri düğmesine tıklayın. Sonraki ekranda protokolü TCP olarak seçip belirlediğiniz port numarasını yazın.

Sonraki ekranda Bağlantıya izin ver seçeneğini işaretleyip İleri düğmesine tıklayın. En sonda kurala bir ad verip Son düğmesine tıklayarak işlemi sonlandırın.

Windows Güvenlik Duvarı dışında farklı bir güvenlik duvarı yazılımı kullanıyorsanız ilgili port numarasına erişim izinlerini bu yazılımda vermeniz gereklidir.

Ayarların etkinleşmesi için bilgisayarları yeniden başlatın. Bu işlemlerden sonra uzak masaüstü bağlantısı yaparken bağlanacağınız bilgisayar adını IP:port numarası şeklinde yazmalısınız.

b) Uzak masaüstü bağlantısı ayarlarında ya da kullanıcı adında sorun olması

Uzak masaüstü bağlantısı yapılırken girilecek olan kullanıcı adı her zaman bilgisayar açıldığında görülen kullanıcı adı ile aynı olmayabilir. Bilgisayarınıza uzak masaüstü bağlantısı yapmakta sorun yaşıyorsanız hangi kullanıcı adı ile bağlanılması gerektiğini kontrol etmek gerekmektedir. Bunun için uzak masaüstü bağlantısı yapılacak olan bilgisayardaki Görev Yöneticisi çalıştırılarak (Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basarak gelen menüden veya görev yöneticisi çubuğuna sağ klikleyerek gelen menüden "Görev Yöneticisi'ni başlat" seçeneği seçilerek çalıştırılabilir) kullanıcılar sekmesindeki kullanıcı adına bakılabilir.

Uzak masaüstü bağlantısı kurulurken kullanılacak kullanıcı adı burada yazan kullanıcı adıdır.

Uzak masaüstü bağlantısı sağlanacak iki bilgisayar arasında versiyon farkı varsa (örneğin Windows XP bir bilgisayardan Windows 7 bir bilgisayara bağlanmaya çalışılıyorsa), uzak masaüstü bağlantı ayarlarında "Herhangi bir Uzak Masaüstü sürümünü çalıştıran bilgisayardan yapılan bağlantılara izin ver (az güvenli)" ayarının seçili olması gereklidir. Bu ayarlara Sistem Özellikleri penceresinin Uzak Bağlantı sekmesinden ulaşılabilir.