-A +A
  Görüntüleme: 23049

Yurtlardan İnternete nasıl bağlanabilirim?

Readspeaker

Yurtlarda kalıp kablolu ağ bağlantısından yararlanmak isteyen kullanıcılarımızın öncelikle yurtlar otomasyon sistemine kayıtlarının yapılmış olması gerekmektedir. Bu işlem kalınan yurt müdürü tarafından kullanıcının yurt kaydı sırasında yapılmaktadır.Kayıt işleminin üzerinden 15 dakika süre geçmesi beklendikten sonra, kullanıcı https://netregister.metu.edu.tr adresine giderek, merkezi sistem kullanıcı kodu ve şifre ikilisi ile giriş yapmalıdır. Device Management > Wired Network arayüzü üzerinden MAC adresi bilgisini girerek kablolu ağa bağlanmak için kullanabilecekleri IP adresi bilgilerini temin edebilirler.

Not:Öğrenci Konukevi 2 Yurdu dışında diğer yurtlarda TCP/IP ayarları DHCP ile dağıtıldığı için, bu yurtlarda ikamet eden kullanıcılarımız buraya kadar olan işlem adımlarını doğru bir şekilde yaptıklarında otomatik olarak internete erişim sağlayabilirler, aşağıda anlatılan TCP/IP ayarlarını girmeleri gerekmemektedir. Ayrıca bu yurtlarda ikamet eden kullanıcılarımız binalardaki kablolu ağ üzerinden bilgisayarları kayıtsız iken de https://netregister.metu.edu.tr arayüzüne erişebilir ve kayıt işlemini yapabilirler.

IP adresi bilgileri temin edildikten sonra bağlantı sağlamak amacı ile yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

1. Bilgisayarınızın ethernet kartını tanıdığından emin olmalısınız. Örneğin bunun için Windows işletim sistemlerinde masaüstünde bilgisayarım ikonuna sağ tıklayarak, burdan özellikleri seçip, daha sonra aygıt yöneticisi sekmesini açıp, buradan ağ kartınızı bulmalısınız. Ağ kartınız bilgisayarınız tarafından tanınmışsa, yani doğru sürücüler yüklenmişse, sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz. Eğer aygıtın üzerinde ünlem isareti varsa bu kartın sistem tarafından tanınmadığına işaret eder ve doğru sürücülerin yüklenmesi gerekir. 

2. Bir sonraki aşama TCP/IP ayarlarının yapılmasıdır. Bunun için masaüstünde ağ bağlantıları ikonuna sağ tıklayarak, özellikleri seçip, burdan TCP/IP ayarları seçilerek özellikler ikonuna tıklanmalıdır. Burada https://netregister.metu.edu.tr adresi üzerinden temin edilen ip adresi bilgileri ilgili yerlere yazılarak tamam tuşuna basıldıktan sonra ayarlar tamamlanmış olur. Bütün Windows işletim sistemlerinde TCP/IP ayarları aşağı yukarı aynı şekilde yapılmaktadır.

3. Son olarak fiziksel bağlantıyı sağlamak amacı ile bilgisayar malzemeleri satan mağazalardan UTP ara kablo temin etmeniz gerekmektedir. Bu kabloyu satın almadan önce sorun yaşamamak için bilgisayarızın bulunduğu konumla priz arasındaki mesafeyi ölçmenizi öneririz. Temin ettiğiniz UTP ara kabloyu bilgisayarınıza ve evinizdeki ilgili prize taktıkdan sonra bağlantı işlemini tamamlamış olursunuz. 

4. Yurtlar bölgesidne ağ bağlantısından faydalanan kullanıcılarımızın Yurt Odaları Bilgisayar Ağı Kullanım Kurallarını mutlaka okumasını öneririz. 

Sorunlar ve sorular için https://bilisimdestek.metu.edu.tr adresinden veya doğrudan Bilişim Destek Formu üzerinden vaka kaydı oluşturabilir ya da 3362 lokal numaradan telefon ile yurtlar koordinatörü ile iletişime geçebilirsiniz.