-A +A
  Görüntüleme: 7936

E-imza sertifikamın geçerlilik süresi doldu/dolmak üzere, yenileme başvurusunu nasıl yapabilirim?

1. Kullanım süresi dolmuş ya da dolacak olan elektronik imzanızın yenilenmesi için öncelikle https://e-imza.metu.edu.tr adresine giriş yaparak YENİLEME başvurusu yapmanız gerekmektedir.

***ÖNEMLİ: İlgili adreslere kampüs dışından erişebilmek için VPN hizmetini kullanınız.

VPN hizmeti ile ilgili bilgi almak ve kurulumu için https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/groups/vpn-hizmeti adresini ziyaret edebilirsiniz.

2. Başvurunuz kurum yetkilisi tarafından onaylandıktan sonra kurumsal e-posta adresinize Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden yenileme başvuru parolası gönderilecektir. 

3. Size gelen e-postadaki Başvuru Formu Erişim Parolası ve Başvuru Formu Erişim Adresi ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. (Eğer tarayıcınız https://basvuru.kamusm.gov.tr adresine bağlantı sırasında uyarı mesajı verirse, sayfaya erişim için ayrıcalık tanımanız veya gelişmiş bölümünden sayfaya ilerle seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.)

Gerekli bilgileri sağlayarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

4. Başvuru formundaki gerekli alanları doldurunuz. "Sertifikam İnternetten Yayınlansın" seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. 

5. Formu Onayla butonuna bastığınızda telefon numaranız doğrulanacak ve SMS doğrulama kodu iletilecektir.

6. Başvuru Formunu iletmek için Islak İmzalı Başvuru butonuna basabilirsiniz. PDF olarak indirilecek formun çıktısını aldıktan sonra imzalayarak KamuSM'ye iadeli taahhütlü posta, APS ya da kargo ile iletmeniz ile başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Adres aşağıda belirtilmiştir.

7. Eğer daha önce geçerli elektronik imzanız ile Kamu SM Online İşlemler sayfasına giriş yaparak E-Onay özelliğini açtıysanız, E-imzalı başvuru butonunu kullanarak başvuru formunun çıktısını imzalamanıza gerek olmadan başvurunuzu sonlandırabilirsiniz. E-imzalı başvuru işlemi için bilgisayarınızda gerekli Java uygulamasının kurulu olması ve Java güvenlik ayarlarında basvuru.kamusm.gov.tr ve nesbireysel.kamusm.gov.tr adresleri için ayrıcalık verilmesi gerekmektedir.

ADRES:

Kamu Sertifikasyon Merkezi
TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi (İdari Bina)
P.K. 74, Gebze 41470 KOCAELİ