-A +A
  Görüntüleme: 2572

Web önbellekleme nedir?

Readspeaker

Önemli Uyarı !!!

Kütüphane Önbellekleme Servisi 5 Ağustos 2014 tarihinde kapatılmıştır. Kütüphane Elektronik Kaynaklarına uzaktan erişim için aşağıdaki linkte anlatılan servislerden birini kullanınız:
http://lib.metu.edu.tr/tr/yerleske-disindan-erisim


 Web Önbellekleme Nedir?

Web önbellekleme, internet üzerinden istenilen objelerin (HTTP, FTP, Gopher gibi protokoller üzerinden ulaşılabilen verilerin), yerel alan ağı içerisinde bir sunucuda saklanması, ve aynı objenin aynı veya farklı bir istemci tarafından istenilmesi halinde, bu sunucu tarafından isteğin karşılanmasıdır. Aynı web önbellekleme sunucusunu kullanan tarayıcı programların, ortalamada isteklerinin karşılanması süresi düşer, ayrıca bant genişliği tasarrufu sağlanmış olur.

Nasıl Kullanılır?

Web önbellekleme servisinden faydalanabilmeniz için, tarayıcı programına servisin tanıtılması gerekmektedir. Servis tarayıcılara üç şekilde tanıtılabilir : Otomatik Ayarlama, Otomatik Algılama, El ile Ayarlama. Kullanicilarimiza "1. Otomatik Ayarlama" kisminda anlatilan ayarlamalari yapmalarini tavsiye ederiz.

1. Otomatik Ayarlama (Tercihen)
    Tarayıcı programınızda "Otomatik yapılandırma komut dosyası kullan" alanı işaretlenmeli, ve "Adres" kısmınahttp://www.metu.edu.tr/proxy.pac tanımı girilmelidir.

    Internet Explorer için bu alanın bulunduğu yer: 
        Araçlar >  İnternet Seçenekleri > Bağlantılar >  Yerel Ağ (LAN) Ayarları

    Firefox için bu alanın bulunduğu yer:
        Tools > Options > Network > Settings > "Automatic proxy configuration URL"

    Netscape - Mozilla için bu alanın bulunduğu yer:
        Edit > Preferences > Advanced > Proxies

    MAC - Safari için bu alanın bulunduğu yer:
        Preferences > Advanced > Proxies > Change Settings

    Google - Chrome için bulunduğu yer:
        Ayarlar > Seçenekler > seçeneği altında Proxy Ayarlarını değiştir > LAN Ayarları > Use automatic configuration script" satırına http://www.metu.edu.tr/proxy.pac > Tamam tuşuna basılıp çıkılır.

2. Otomatik Algılama

    Tarayıcı programınızda "Ayarları Otomatik olarak Algıla" alanı işaretlenmelidir.

    Internet Explorer için bu alanın bulunduğu yer: 
        Araçlar >  İnternet Seçenekleri > Bağlantılar >  Yerel Ağ (LAN) Ayarları

    Firefox için bu alanın bulunduğu yer:
        Edit > Preferences > General > Connection Settings > "Auto-detect proxy settings for this network"

Not: Otomatik algılama için bilgisayarınızda "DNS son eklerini ekle" kısmının "metu.edu.tr" olarak girilmis olması gerekmektedir.

3. El ile Ayarlama
    Kesinlikle tercih edilmemelidir, her tarayıcı program yukarıda yeralan iki yöntemden en az birisini desteklemektedir. Ancak otomatik tanımlama şansınız yok ise , proxy sunucusu ayarları kısmına adres olarak "144.122.1.202" ve port olarak "2003" girilmelidir.

   Kütüphane kaynaklarına dışarıdan erişim sağlamak için tanım yapılacaksa bu ayar "cache3.metu.edu.tr" ve port 2003 olarak yapılmalıdır.

    Protokol ayarları kısmından HTTP seçilmeli, diğer protokoller seçili olmamalıdır. Yerel adresler, "metu.edu.tr", "metu.edu" ve "odtu.edu.tr" için proxy sunucusu devre dışı bırakılmalıdır. Ayrıca, http://www.metu.edu.tr/proxy.pac adresinde yeralan yapılandırma dosyası incelenmeli, burada yeralan yönlendirmeler kullanıma göre tarayıcıya tanıtılmalıdır.
    
ODTÜ Web Önbellekleme Sunucusu
   
    Orta Doğu Teknik Üniversitesi web önbellekleme servisi, 2 adet Intel Pentium III işlemci, 1 Gigabyte RAM, 67 GB SCSI hard diske sahip bir PC sunucu üzerinde, Squid yazılımı ile verilmektedir. Servis Bilgi İşlem Dairesi, Ağ Grubu tarafından isletilmektedir.