-A +A
  Görüntüleme: 8223

Bilgisayarıma virüs bulaşması durumunda ne yapmalıyım?

Bilgisayardan virüsü temizlemek için güncel bir antivirüs yazılımı ile tüm diskleri tarayın, virüsü temizleyin ve ardından tekrar virüs problemi olmaması için işletim sistemi güncellemelerini yapın.

Bu işlem için, ODTÜ BİDB tarafından derlenmiş olan güvenlik CD'si içinde bulunan antivirüs yazılımlarından (McAfee ve Symantec) sadece birisini bilgisayara yükleyin ve antivirüs yazılımının virüs tanım dosyalarını güncelleyin. Ağ bağlantı kablosunu çıkararak bilgisayarı güvenli kipte tekrar başlattıktan sonra güncellenmiş antivirüs yazılımı ile tarama yapın. Bu işlem sırasında bulunan virüsleri silin. Virüsler temizlendikten sonra işletim sistemi güncellemeleri yapılmaması durumunda virüs tekrar bilgisayarı etkileyebilmektedir. Bu nedenle aynı CD içinde bulunan işletim sistemi güncellemelerini yapın.

Yurtlarda kalan kullanıcılarımız yurt müdürlerinden, lojmanlarda kalan kullanıcılarımız lojman yönetim ofislerinden, bölüm ve birimlerdeki kullanıcılarımız birim bilgisayar koordinatörlerinden ilgili CD'yi temin edebilirler.