-A +A
  Görüntüleme: 23033

Gelen e-posta mesajının başlığının tamamını (full header) görmek için ne yapmalıyım?

Mesajınızın "full header"ını (gelen mesaj başlığının tamamı) bir başkasına yönlendirmek istediğinizde eklenti yapmadan doğrudan ilgili adrese yönlendiriniz. Bu uygulamayı en çok, size gelen bir spam mail'i incelemek üzere ilgili sistem yöneticisine bildirirken kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayıp yaygın kulllanılan e-posta okuma programlarında mesaj başlığının nasıl görüntülenebileceğinizi inceleyebilirsiniz:

Mobil cihazlardaki e-posta okuma uygulamalarında full header bilgisi görüntüle özelliği bulunmayabildiği için tam başlık bilgilerinin web ya da masaüstü tabanlı e-posta uygulamaları ile görüntülenip, incelenmek üzere Bilişim Destek Ekibi'ne gönderilmesi önerilmektedir. 

Bu sayfada bulamadığınız e-posta okuma programları için http://emailheaders.net/ sayfasında "Read Email Headers" sekmesi altındaki listeyi kontrol edebilirsiniz. 

Horde

Horde E-Posta arayüzü kullanarak gelen mesajınızın başlığının tamamını (full header) görebilmek için, iletiyi görüntülerken + işareti (Diğer seçenekler) altındaki Kaynağı Görüntüle bağlantısını kullanabilirsiniz.

 

Gmail

Gmail E-Posta arayüzü kullanarak gelen mesajınızın başlığının tamamını (full header) görebilmek için, iletiyi görüntülerken sağ kısımdaki tarih bilgisinin en sağında bulunan aşağı ok işareti (Diğer seçenekler) altındaki Orijinali Göster bağlantısını kullanabilirsiniz. https://support.google.com/mail/answer/29436?hl=tr adresindeki yardım sayfasından daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

 

Outlook 

Outlook E-posta uygulaması kullanarak gelen mesajınızın başlığının tamamını (full header) görebilmek için, gelen e-postayı çift tıklayın ve Dosya menüsünden Özellikler seçeneğini tıklayınız. Açılan pencerede Internet Başlığı kısmında mesaj başlığının tamamını görüntüleyebilirsiniz. http://emailheaders.net/outlook.html adresindeki yardım sayfasından daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Outlook.com/Hotmail.com Web

Outlook.com/Hotmail.com Web E-Posta arayüzü kullanarak gelen mesajınızın başlığının tamamını (full header) görebilmek için, iletiyi görüntülerken sağ kısımdaki bulunan aşağı ok işareti tıklanarak altındaki İleti Kaynağını Görüntüle bağlantısını kullanabilirsiniz. http://emailheaders.net/hotmail.html adresindeki yardım sayfasından daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird E-posta uygulaması kullanarak gelen mesajınızın başlığının tamamını (full header) görebilmek için, iletiyi görüntülerken Görüntüle (View) menüsünden Mesaj Kaynağı (Message Source)'nı seçebilirsiniz. Görüntüle (View) menüsünü ekranda göremiyorsanız, klayveden Alt tuşuna basabilir veya seçtiğiniz mesajınızın başlığının tamamını görüntülemek için Ctrl + U tuşlarına birlikte basabilirsiniz. http://emailheaders.net/thunderbird.html adresindeki yardım sayfasından daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Yahoo.com Web

Yahoo.com Web E-Posta arayüzü kullanarak gelen mesajınızın başlığının tamamını (full header) görebilmek için, iletiyi görüntülerken üst kısımdaki Spam düğmesinin yanındaki üç nokta (...) düğmesine tıklanarak altındaki View Raw Message (Ham Metni Görüntüle) bağlantısını kullanabilirsiniz. https://help.yahoo.com/kb/SLN22026.html adresindeki yardım sayfasından daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Mail for Mac OS X

Mac OS X işletim sistemlerindeki Posta uygulamasında (Mail for Mac OS X) gelen mesajınızın başlığının tamamını (full header) görebilmek için Görüntüle (View) menüsü altındaki Mesaj (Message) kısmından Ham Kaynak (Raw Source) ya da Tüm Başlıklar (All Headers) seçeneklerini kullanabilirsiniz. http://osxdaily.com/2016/04/06/show-long-email-header-mac-mail-osx adresindeki yardım sayfasından daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Roundcube Webmail

Roundcube webmail uygulamasında gelen mesajın tam başlık bilgisini öğrenmek için epostayı görüntüledikten sonra DİĞER ve "Kaynağı Görüntüle" seçeneklerini kullanabilirsiniz.