-A +A
  Görüntüleme: 12809

Lojmanlardan İnternet'e nasıl bağlanabilirim?

ODTÜ Yerleşkesi içinde bulunan lojmanlar şu şekilde listelenebilir:

  • Eski Lojmanlar Bölgesi

  • ODTÜKENT Lojmanları

  • 1911 Lojmanları

  • Konukevleri

ODTÜ lojmanlarında kalan ODTÜ personeli lkoord@metu.edu.tr e-posta adresinden lojman koordinatörüne merkezi sistem kullanıcı adı bilgisini ileterek lojmanlardan internete bağlanmak için gerekli kayıt işleminin yapılmasını talep etmelidir.

Lojman koordinatörünün kullanıcı bilgilerini sisteme kayıt işlemini tamamlamasının ardından, kullanıcı https://netregister.metu.edu.tr adresine merkezi sistem kullanıcı kodu ve şifre ikilisi ile giriş yapmalıdır. Giriş sonrasında ana sayfadaki Wired Network bağlantısı üzerinden lojman bölgesini seçmeli ve MAC adres kaydı yapmalıdır. Sadece KABLOLU bağlantı sağlandığı için bilgisayarınızın KABLOLU - ETHERNET MAC adresi kaydedilmelidir. Eğer kablosuz ağ kullanmak istiyorsanız kablolu ağ bağlantısını kablosuz ağa dönüştüren ve IP dağıtımı yapabilen bir kablosuz ağ yönlendirici / wireless router ile de bağlantı sağlayabilirsiniz.

Not: Eski lojmanlar dışındaki lojmanlarda TCP/IP ayarları DHCP ile dağıtıldığı için, bu konutlarda ikamet eden personelimiz buraya kadar olan işlem adımlarını doğru bir şekilde yaptıklarında otomatik olarak internete erişim sağlayabilirler, aşağıda anlatılan TCP/IP ayarlarını girmeleri gerekmemektedir. Ayrıca bu lojmanlarda ikamet eden personelimiz binadaki kablolu ağ üzerinden bilgisayarları kayıtsız iken de https://netregister.metu.edu.tr arayüzüne erişebilir ve kayıt işlemini yapabilirler.

MAC adresi kayıt işleminden sonra bağlantı sağlamak amacı ile yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

1. Bilgisayarınızın ethernet kartını tanıdığından emin olmalısınız. Örneğin bunun için Windows işletim sistemlerinde Aygıt Yöneticisi sekmesini açıp, buradan ağ kartınızı bulmalısınız. Ağ kartınız bilgisayarınız tarafından tanınmışsa, yani doğru sürücüler yüklenmişse, sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz. Eğer aygıtın üzerinde ünlem işareti varsa bu kartın sistem tarafından tanınmadığına işaret eder ve doğru sürücülerin yüklenmesi gerekir. 

2. Bir sonraki aşama TCP/IP ayarlarının yapılmasıdır. Bunun için Ayarlar - Ağ ve İnternet - Ethernet adımlarını takip ederek IPv4 bölümünde MANUAL - EL İLE seçeneği seçilmeli ve https://netregister.metu.edu.tr adresi üzerinden temin edilen ip adresi bilgileri ilgili yerlere yazılmalıdır.

3. Son olarak fiziksel bağlantıyı sağlamak amacı ile bilgisayar malzemeleri satan mağazalardan UTP ara kablo temin etmeniz gerekmektedir. Bu kabloyu satın almadan önce sorun yaşamamak için bilgisayarınızın bulunduğu konumla priz arasındaki mesafeyi ölçmenizi öneririz. Temin ettiğiniz UTP ara kabloyu bilgisayarınıza ve evinizdeki ilgili prize taktıkdan sonra bağlantı işlemini tamamlamış olursunuz. 

KABLOSUZ AĞ CİHAZI BAĞLANTISI

Eğer kablosuz bir ağ cihazı kullanmak istiyorsanız, kaydedilmesi gereken MAC adres bilgisi cihazınızın WAN portuna ait olmalıdır. Bazı cihazların altında bulunan etiketlerde yazılı MAC adresleri her zaman WAN portuna ait olmayabilir. Bu nedenle kablosuz ağ cihazınızın yönetim arayüzüne bağlanarak WAN portu MAC adresini öğrenmeniz önemlidir. Kablosuz ağ cihazları yönetim adreslerine bağlantı için kullanım kitapçıklarına başvurabilirsiniz. (Genellikle bir bilgisayarı kablolu veya kablosuz olarak kablosuz ağ cihazına bağlamanız ve cihaz etiketi altındaki adresi yazmanız yeterli olabilir. Örnek yönetim arayüz adresleri 192.168.0.1 192.168.1.1 tplinkwifi.net vs.dir.) Yönetim arayüzüne bağlandığınızda DURUM veya İNTERNET vb menülerde WAN bölümü MAC adresini görebilirsiniz. 

netregister.metu.edu.tr sayfasında MAC adresinizi kaydettikten sonra kablosuz ağ cihazınızın AĞ AYARLARI bölümünde IPv4 kısmının OTOMATİK IP veya DHCP modunda olduğundan emin olunuz. Sadece Eski Lojmanlar bölgesindeki kullanıcılar kayıt sonrasında sağlanan IP adres bilgilerini kablosuz ağ cihazlarına elle yazmalıdır.

Dilerseniz kablosuz ağ cihazınızın varsayılan kablosuz ağ bilgilerini de yönetim arayüzünden değiştirebilirsiniz. Bu işlem için kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

BAĞLANTI SORUNLARI

Kayıt işlemini ve cihaz ayarlarını tamamlamanıza rağmen bağlantı sağlayamıyorsanız kablo altyapısında bir sorun olabilir (duvar prizi, kablosuz router - duvar arasındaki kablo, vs) Bu durumda kablolama kontrolü için ODTÜKENT yönetim ofisine başvurabilirsiniz.
Elinizde kablolu bağlantı yapabilen bir bilgisayar varsa o bilgisayarın kablolu MAC adresini kaydederek duvar prizi üzerinden ağ bağlantısı sağlayabilirsiniz. Bu durumda bağlantı sağlayabiliyorsanız kablosuz ağ cihazınızda veya altyapıda sorun olup olmadığı da netleşecektir.