-A +A
  Görüntüleme: 12213

Lojmanlardan İnternet'e nasıl bağlanabilirim?

ODTÜ Yerleşkesi içinde bulunan lojmanlar şu şekilde listelenebilir:

  • Eski Lojmanlar Bölgesi

  • ODTÜKENT Lojmanları

  • 1911 Lojmanları

  • İdari Personel Lojmanları

  • Konukevleri

Bu lojmanlarda kalan ODTÜ personeli lkoord@metu.edu.tr e-posta adresinden lojman koordinatörüne merkezi sistem kullanıcı adı bilgisini ileterek lojmanlardan internete bağlanmak için gerekli kayıt işleminin yapılmasını talep etmelidir.

Lojman koordinatörünün kullanıcı bilgilerini sisteme kayıt işlemini tamamlamasının ardından, kullanıcı https://netregister.metu.edu.tr adresine giderek, merkezi sistem kullanıcı kodu ve şifre ikilisi ile giriş yapmalıdır. Device Management > Wired Network arayüzü üzerinden MAC adresi bilgisini girerek kablolu ağa bağlanmak için kullanabilecekleri IP adresi bilgilerini temin edebilirler.

Not: Eski lojmanlar dışındaki lojmanlarda TCP/IP ayarları DHCP ile dağıtıldığı için, bu konutlarda ikamet eden personelimiz buraya kadar olan işlem adımlarını doğru bir şekilde yaptıklarında otomatik olarak internete erişim sağlayabilirler, aşağıda anlatılan TCP/IP ayarlarını girmeleri gerekmemektedir. Ayrıca bu lojmanlarda ikamet eden personelimiz binadaki kablolu ağ üzerinden bilgisayarları kayıtsız iken de https://netregister.metu.edu.tr arayüzüne erişebilir ve kayıt işlemini yapabilirler.

IP adresi bilgileri temin edildikten sonra bağlantı sağlamak amacı ile yapılması gerekenler su şekilde sıralanabilir:

1. Bilgisayarınızın ethernet kartını tanıdığından emin olmalısınız. Örneğin bunun için Windows işletim sistemlerinde masaüstünde bilgisayarım ikonuna sağ tıklayarak, burdan özellikleri seçip, daha sonra aygıt yöneticisi sekmesini açıp, buradan ağ kartınızı bulmalısınız. Ağ kartınız bilgisayarınız tarafından tanınmışsa, yani doğru sürücüler yüklenmişse, sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz. Eğer aygıtın üzerinde ünlem işareti varsa bu kartın sistem tarafından tanınmadığına işaret eder ve doğru sürücülerin yüklenmesi gerekir. 

2. Bir sonraki aşama TCP/IP ayarlarının yapılmasıdır. Bunun için masaüstünde ağ bağlantıları ikonuna sağ tıklayarak, özellikleri seçip, burdan TCP/IP ayarları seçilerek özellikler ikonuna tıklanmalıdır. Burada https://netregister.metu.edu.tr adresi üzerinden temin edilen ip adresi bilgileri ilgili yerlere yazılarak tamam tuşuna basıldıktan sonra ayarlar tamamlanmış olur. Bütün Windows işletim sistemlerinde TCP/IP ayarları aşağı yukarı aynı şekilde yapılmaktadır.

3. Son olarak fiziksel bağlantıyı sağlamak amacı ile bilgisayar malzemeleri satan mağazalardan UTP ara kablo temin etmeniz gerekmektedir. Bu kabloyu satın almadan önce sorun yaşamamak için bilgisayarızın bulunduğu konumla priz arasındaki mesafeyi ölçmenizi öneririz. Temin ettiğiniz UTP ara kabloyu bilgisayarınıza ve evinizdeki ilgili prize taktıkdan sonra bağlantı işlemini tamamlamış olursunuz.