-A +A
  Görüntüleme: 4768

Mezun E-posta Sistemi Kullanım Politikası

ODTÜ Mezunlar Ofisi aracılığı ile Mezun Kart alan bir ODTÜ mezunu isteği doğrultusunda @alumni.metu.edu.tr uzantılı bir e-posta hesabı alabilir.

Mezun E-posta Hesabı alabilecek/alan kullanıcıların bilgileri ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından yönetilir.

Mezun E-posta Hesabı, ODTÜ Mezun Kart kullanımının aktif olduğu süresince kullanılabilecektir. ODTÜ Mezun Kartı herhangi bir sebeple kapatılan ya da askıya alınan kullanıcıların Mezun E-posta Hesapları da kapatılır ya da askıya alınır. ODTÜ Mezun Kartı geçerli olmayan kullanıcı @alumni.metu.edu.tr uzantılı e-posta hesabını kullanamaz.

Mezun E-posta Hesabı almak isteyen bir kullanıcı https://mezun.metu.edu.tr/odtu-mezun-karti/ sayfasında belirtilen şekilde @alumni.metu.edu.tr uzantılı e-posta adresi alabilir.

Mezun E-posta Hesabı oluştururken sistem kullanıcıya ad/soyad ile türetilen kullanıcı kodu seçimi sunar. Bunlar dışında kullanıcı kodu seçilemez. Bir kullanıcıya tahsis edilen kullanıcı kodu başka bir kullanıcıya verilmez.

Mezun E-posta Hesabı ile ODTÜ kullanıcı kodu farklı kavramlardır. ODTÜ kullanıcı kodu ile faydalanılan diğer hizmetler Mezun E-posta Hesabından bağımsızdır.

Mezun e-posta hesabı, kullanıcı başına 100 MB e-posta kapasitesi ile açılır. Kullanıcıların kotalarının dolması durumunda Mezun E-posta Hesaplarına gelecek olan e-postalar sistem tarafından reddedilecektir.

Ekler dahil her bir ileti en fazla 25 MB boyutunda olabilir.

Mezun E-posta Kullanıcı hesaplarına bir yedekleme hizmeti verilmemektedir. Silinen bir e-posta kullanıcının hesabına tekrar yüklenemez.

SPAM ya da zararlı içerik gönderği tespit edilen bir kullanıcının hesabı geçici olarak durdurulur. Parolası sıfırlanır. Bu konu ile ilgili kullanıcıya alternatif e-posta hesabı üzerinden bilgilendirme yapılır ve parolasını tekrar oluşturması istenir.

@alumni.metu.edu.tr uzantılı Mezun E-posta Hesabı https://alumnimail.metu.edu.tr/ arayüzünden kullanılır. Bu arayüz dışında başka bir POP/IMAP servisi ile sisteme erişim yoktur.

Kullanıcılarla ilk iletişimi ODTÜ Mezunlar Ofisi yönetir. Mezunlar, kendilerine sağlanan mezun e-posta hizmetiyle ilgili soru ve sorunlarını mezunkart@metu.edu.tr adresine iletir.

ODTÜ Mezun Eposta Sistemi, Bilişim Kaynakları Kullanım Politikaları belgesinde (http://bilisim-etigi.metu.edu.tr/) belirtilen ilkelere göre işletilir.