-A +A
  Görüntüleme: 39709

Microsoft Outlook ile ODTÜ e-posta servisini nasıl kullanabilirim?

Microsoft Office paketinde bulunan Outlook programıyla e-posta okumak ve göndermek için merkezi e-posta sunucusu ayarlarını yapmanız gereklidir.

Bunun için, Dosya sekmesine tıklayınca açılan ekranda Hesap Ekle düğmesine tıklayın. Açılan pencerede ODTÜ e-posta adresinizi kullanicikodu@metu.edu.tr şeklinde girmeniz gerekmektedir. (Öğrencilerimizin kullanıcı kodları e123456 şeklindedir.) 

Öncelikle ayarları otomatik olarak tanımlamayı deneyebilirsiniz. Bağlan düğmesine bastığınızda gerekli sunucu bilgileri otomatik olarak ayarlanacak ve ODTÜ parolanızı girmeniz istenecektir.

Açılacak pencerede Kullanıcı Adı / User Name kutusundaki @metu.edu.tr bölümünü silerek TAMAM / OK düğmesine basarak ODTÜ e-posta adresinizi Outlook uygulamasına ekleyebilirsiniz.

Eğer otomatik sunucu tanımlaması başarılı olmazsa IMAP bağlantı yöntemini seçip gelen ve giden eposta sunucu ayarlarınızı aşağıdaki şekilde tanımlayabilirsiniz.

Daha sonra sunucu ayarlarını değiştirmeniz gerekirse Dosya / Hesap Ayarları / E-posta seçeneklerini kullanarak E-posta ayarlarınızın ayrıntılarına ulaşabilir veya e-posta adresinizi elle ekleyebilirsiniz. Dosya / Hesap Ayarları / Sunucu Ayarları bölümünde sunucu ayarları aşağıdaki şekilde olmalıdır:

Gelen sunucu: imap.metu.edu.tr Bağlantı noktası: 993 Şifreleme yöntemi SSL/TLS

Giden sunucu: smtp.metu.edu.tr veya mail.metu.edu.tr Bağlantı noktası: 465 Şifreleme yöntemi SSL/TLS

Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor onay kutusu işaretli olmalı ve Gelen posta sunucum ile aynı ad ayarlarını kullan seçilmelidir.

Outlook 2010 ile ilgili ekran görüntüleri

"Hesap Ayarları" penceresinde "E-posta" sekmesindeki Yeni düğmesine tıklayın.

Açılan "Yeni Hesap Ekle" penceresinde "Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır" seçeneğini işaretleyerek İleri düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda "Internet E-posta" seçeneğini işaretleyerek İleri düğmesine tıklayın.

Daha sonraki ekranda adınızı, e-posta adresinizi, kullanıcı adınızı ve parolanızı yazın. Parolanızın hatırlanmasını istiyorsanız "Parolayı anımsa" kutucuğunu işaretleyin.

Mesajlarınıza ve sunucu üzerindeki klasörlerinize birden fazla bilgisayardan ulaşmak isterseniz hesap türünü "IMAP" seçin. Gelen kutunuzu tek bir bilgisayara indirip mesajlarınıza yalnızca bu bilgisayardan ulaşmak isterseniz ve sunucu üzerindeki klasörlere erişmenize gerek yoksa hesap türünü "POP3" seçin.

 • IMAP Ayarları:

  Gelen posta sunucusunu imap.metu.edu.tr, giden posta sunucusunu smtp.metu.edu.tr olarak yazın ve Diğer Ayarlar düğmesine tıklayın.

  Güvenli IMAP bağlantısı kullanmak için "Internet E-posta Ayarları" penceresinde "Giden Sunucusu" sekmesindeki "Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor" kutucuğunu işaretleyin.

  "Gelişmiş" sekmesinde gelen sunucu için bağlantı noktası numarası 993, şifreleme türü SSL, giden sunucu için bağlantı noktası numarası 465, şifreleme türü SSL olmalıdır.

 • POP3 Ayarları:

  Gelen posta sunucusunu pop3.metu.edu.tr, giden posta sunucusunu smtp.metu.edu.tr olarak yazın ve Diğer Ayarlar düğmesine tıklayın.

  Güvenli POP3 bağlantısı kullanmak için "Internet E-posta Ayarları" penceresinde "Giden Sunucusu" sekmesindeki "Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor" kutucuğunu işaretleyin.

  "Gelişmiş" sekmesinde gelen sunucu için bağlantı noktası numarası 995, şifreleme türü SSL, giden sunucu için bağlantı noktası numarası 465, şifreleme türü SSL olmalıdır. Sunucudaki tüm mesajları o an bilgisayara indirmek istemezseniz "İletinin bir kopyasını sunucuda bırak" kutucuğunu işaretleyin.

Ayarları girdikten sonra "Yeni Hesap Ekle" penceresinde İleri düğmesine tıkladığınızda ayarlarınızı denetlemek için bir test e-postası gönderilir.

Yaptığınız ayarları daha sonra görmek ya da değiştirmek isterseniz "Hesap Ayarları" penceresinde "E-posta" sekmesindeki Değiştir düğmesine tıklayın.

Not: Bu doküman Microsoft Outlook 2010 sürümü dikkate alınarak hazırlanmıştır. Menüler ve seçenekler önceki sürümlerle farklılık gösterebilir.