-A +A
  Görüntüleme: 6740

Üye olduğum bir e-listenin şifresini hatırlamıyorum; nasıl öğrenebilirim?

E-listelerde kullanılan şifreler, merkezi kullanıcı kodları için kullanılan şifrelerden farklı olup, herhangi bir listeye üye olunduğunda Mailman yazılımı tarafından otomatik olarak tanımlanıp e-liste üyelerine gönderilen şifrelerdir. E-liste servisi kapsamında merkezi e-posta adresleri dışındaki e-posta adresleri ile de e-listelere üye olunabildiği için, e-liste arşivlerine ulaşımda merkezi kullanıcı şifreleri kullanılamamaktadır.

E-liste şifresini hatırlamayan bir kullanıcı, bir e-listeye gönderilmiş mesajın ekinde yer alan eklenti dosya bağlantısına tıkladığında veya doğrudan http://mailman.metu.edu.tr/mailman/private/liste_adı şeklindeki e-liste arşiv giriş ekranının adresini yazarak, arşive giriş yapacağı sayfaya ulaşabilir. E-liste şifresini öğrenmek için, bu sayfada e-listeye üyelik için kullandığı e-posta adresini yazıp “Hatırlat” butonuna basması yeterlidir.

Bu işlem sonrasında e-liste şifresi kullanıcının e-posta adresine aşağıdaki gibi bir mesaj ile gönderilecektir:

Burada, "Your <e-liste-adı> password is:" ifadesinin karşısında "****" ile belirtilmiş olan alanda yer alan bilgi, e-liste şifre bilgisidir. Kullanıcı bu şifreyi kullanarak mesaj ekinde yer alan eklenti dosyalara ulaşabilir ve e-liste arşivinde yer alan geçmiş tüm mesajları okuyabilir (E-liste yazılımı olan "Mailman", üye olunan her liste için ayrı şifre atamaktadır, ancak isteyen kullanıcılarımız üye oldukları tüm listeler için ortak bir şifre tanımlayabilirler).