-A +A
  Görüntüleme: 7569

Üye olduğum tüm e-listeler için nasıl ortak bir e-liste şifresi tanımlayabilirim?

E-liste servisindeki altyapı gereği, kullanıcıların üye oldukları her bir e-liste için farklı e-liste şifreleri tanımlanmaktadır. Dileyen kullanıcılarımız kolaylık olması açısından, tüm e-listeler için ortak bir e-liste şifresi tanımlayabilirler. Bunun için aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Not: Güvenlik önlemi olarak, merkezi kullanıcı kodları için kullanılan şifrelerin e-liste şifresi olarak kullanılmaması önerilmektedir.

Bir kullanıcı öncelikle üye olduğu herhangi bir listeye gönderilmiş bir mesajın sonunda yer alan e-liste web arayüzü bağlantısını kullanarak o e-listenin ayarları ile ilgili değişikliklerin yapılabildiği sayfaya (http://mailman.metu.edu.tr/mailman/listinfo/liste_adi) girmelidir.

Bu sayfanın en alt bölümünde yer alan e-posta adresi bölümüne, bu e-listeye üye olmak için kullandığı e-posta adresini yazarak, “Listeden çık veya seçeneklerimi düzenle” isimli butona tıklamalıdır.

Eğer e-liste şifresi daha önceden girilmiş ise, aşağıdaki şekilde olduğu gibi e-liste üyelik ayarlarının değiştirilebildiği ekran görünecektir. Aksi durumda, e-liste şifresi kullanılarak giriş yapılmalıdır:

Üye olduğu tüm e-listelere yönelik ortak bir şifre tanımlamak isteyen kullanıcı bu sayfada yer alan “Şifre Değişimi” bölümüne mevcut e-liste şifresini veya kullanmak istediği herhangi bir şifreyi yazıp, “Şifremi Değiştir” butonuna “Global Olarak Değiştir” seçeneği seçili olacak şekilde tıklamalıdır.

Bu işlem başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde, ekranda “Şifre başarıyla değiştirildi.” şeklinde bir mesaj görüntülenir. Kullanıcı tarafından tanımlanan yeni şifre artık aynı e-posta adresi ile üye olunan mevcut tüm e-listelerde kullanılabilir.

Şifre değiştirme işlemi sırasında “Global Olarak Değiştir” seçeneği seçili olmadığı durumda, sadece söz konusu e-listenin şifresi değiştirilmiş olur.

"Global Olarak Değiştir" seçeneği ile kullanıcının o ana kadar üye olduğu tüm listelerin şifreleri değiştirilir. Bu işlem sonrasında üye olunacak yeni e-listelerde de aynı şifrenin kullanılabilmesi için bu işlemin her üyelikten sonra tekrarlanması gerekir. Bu işlem yapılmadığında yeni üye olunan e-listelerde, üye olurken Mailman tarafından otomatik olarak tanımlanıp kullanıcıya gönderilen şifreler kullanılır.