-A +A
  Görüntüleme: 73712

Yeni Kayıt Olan Öğrenciler

Yeni Kayıt Öğrenciler için Bilişim Hizmetleri Konusunda Yardımcı Bilgiler

YKS Kayıt programı ile ilgili bilgi talepleriniz için tıklayınız.

ODTÜ İnteraktif Harita servisine ulaşmak için  http://map.metu.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

ODTÜ Harita Servisi

2021 YKS KAYIT PROGRAMI ilgili sıkça sorulan sorulara ve cevaplara bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

ODTÜ Bilişim Servisleri El Kitabı’na erişmek için tıklayınız.

Yeni Kayıt Yaptıran ODTÜ Öğrencilerinin Yapması Gereken İşlemler

İlk defa ODTÜ öğrencisi olanlar

Üniversitemize yeni kayıt yaptıracak öğrencilerimiz https://useraccount.metu.edu.tr/newstudent adresinden kullanıcı kodu oluşturma işlemlerini başlatmalıdır. Bu işlem sonunda, kullanıcı kodu ve şifre ile ODTÜ Kayıt Programı ve ODTÜ Bilişim Servislerini kullanabilirsiniz. Başvurunuz sırasında mümkünse hotmail.com, outlook.com, live.com dışında bir eposta adresi kullanınız. Microsoft e-posta hizmetlerine gönderimlerde sıkıntı yaşanabilmektedir.

Tüm ODTÜ Bilişim Servislerine giriş yapabilmek için ODTÜ kullanıcı kodu kullanılmalıdır (e123456 vb., ODTÜ e-posta adresi ile ODTÜ Bilişim Servislerine giriş yapılamamaktadır.)

Daha önce ODTÜ öğrencisi olanlar

Daha önce ODTÜ öğrencisi olan ve en fazla bir dönem ara verdikten sonra yeniden kayıt yaptıran öğrencilerin kullanıcı kodları kapatılmamıştır. Bu durumdaki öğrencilerimize yeni şifre verilmeyecek olup mevcut kullanıcı kodu ve şifrelerini kullanabileceklerdir.

Bu durumda olup kullanıcı şifresini hatırlamayan öğrenciler useraccount.metu.edu.tr adresinde yer alan ODTÜ Kullanıcı Hesap Yönetimi sayfasındaki “Yeni şifre almak istiyorum” bağlantısına tıklayarak şifrelerini geri kazanabilirler.

Bir dönemden fazla öğrenciliğe ara vermiş olan eski öğrencilerin kullanıcı kodları yeniden açılmaktadır. Bu durumdaki öğrencilerimiz ilk defa ODTÜ öğrencisi olanların yapacağı işlemleri gerçekleştireceklerdir.

Kullanıcı Hesapları

Üniversitemizin bilişim kaynaklarını kullanabilmeniz için merkezi sunucu sistemler üzerinde tanımlı kullanıcı kodunuzun ve şifrenizin olması gerekmektedir. Kullanıcı kodunuz ve şifreniz ile Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi, ODTÜClass, ODTÜ kablolu ve kablosuz ağları, e-posta servisi, PC salonları gibi ODTÜ Bilişim Servislerini kullanabilirsiniz.

Üniversitemize kayıt hakkı kazanan, kullanıcı kodu olmayan tüm yeni öğrenciler için merkezi sunucu sistemler üzerinde otomatik olarak kullanıcı kodları açılmakta ve geçici şifre üretilmektedir. Kullanıcı kodunuz, öğrenci numaranızın ilk 6 rakamının başına “e” harfi getirilerek oluşmaktadır. (Öğrenci numaranız 123456-7 ise kullanıcı kodunuz e123456’dır.)

Kullanıcı hesapları ve şifrelerle ilgili genel bilgilere; http://kullanicikodu.bidb.odtu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı hesapları Üniversite yönetimince kabul edilmiş olan ODTÜ Bilişim Kaynakları Kullanım Politikaları’na uygun şekilde kullanılmalıdır. Bu politikaya http://bilisim-etigi.odtu.edu.tr adresinden erişilebilir.

Şifre İşlemleri

useraccount.metu.edu.tr adresinde bulunan ODTÜ Kullanıcı Hesap Yönetim sayfasını istediğiniz zaman şifrenizi değiştirmek için kullanabilirsiniz. İlgili adrese kullanıcı kodunuz ve eposta adresinize gönderilen etkinleştirme bağlantısı aracılığı ile giriş yapıp “Şifre Değiştir” düğmesine tıklayınız.

Şifre unutulduğunda ne yapılır?

Lütfen https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/odtu-kullanici-koduma-ait-sifremi-unut... adresindeki açıklamaları okuyunuz.

YKS kayıt formu nasıl doldurulur?

YKS kayıt formu, ykskayit.metu.edu.tr adresindeki yönergeler dikkatle takip edilerek doldurulmalıdır. 

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın Sıkça Sorulan Soruları:

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın sıkça sorulan sorularına http://oidb.metu.edu.tr/sikca-sorulan-sorular-sss adresinden erişebilirsiniz.

Kimlik kartları ilgili soru-cevaplar

Öğrencilerimiz kimlik kartları ilgili işlemleri ve süreci Kayıt Kılavuzundaki Kayıt İşlemleri başlığının altındaki Öğrenci Kimlik Kartları bölümünden takip edebilir.

PC salonları ve diğer servislerin tanıtımı

PC Salonları Çalışma Saatleri

PC Salonları Kullanım Kuralları

Kablolu/kablosuz ağa nasıl bağlanılır?

ODTÜ'de kablosuz bilgisayar ağı var mı, nasıl faydalanabilirim?

Kablosuz ağa erişmek isteyen kullanıcılarımız, kampüsümüzdeki eduroam ve meturoam yayınlarına kullanabilirler.

Bilgi güvenliği hakkında önemli bilgiler

Bilgi güvenliği hakkında sıkça sorulan sorulara ve dikkat edilmesi gereken bilgilere aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/groups/bilgi-guvenligi