-A +A
  Görüntüleme: 14279

TURNITIN

TURNITIN

TURNITIN intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır.


[1] Not: Uyarı! Tezler, makaleler yüklenirken ad, soyad vb. bilgilerin çok dikkatli girilmesi gerekmektedir. Yanlış girilen bilgiler intihal oranını doğru olmayan bir biçimde yüksek gösterebilirler.

[2] Not: Turnitin İntihal Tespit Yazılımına Üyelik Başvurularının Alınması Süreci Aydınlatma Metni


Hesap – Nasıl üye olurum?

Turnitin servisini kullanmak isteyen akademik personelin (sadece ODTÜ Öğretim Üyeleri ve Görevlileri başvurabilir) https://bilisimdestek.metu.edu.tr adresinde ad/soyad, akademik/idari pozisyon ve bölüm bilgilerini içeren bir vaka oluşturmaları gerekmektedir.

Araştırma görevlileri ancak bir ders kapsamında öğrencilere ödev/makale/tez kontrolü yapmaları gerektiğinde yukarıda belirtildiği şekilde Turnitin hesabı açılmış olan Öğretim Üyeleri ve Görevlileri tarafından TA (Teaching Assistant) olarak sisteme eklenebilmekte ve bu şekilde ödev/makale/tezleri denetleyebilmektedir. Bu nedenle araştırma görevlilerinin Turnitin hesap başvuruları değerlendirilmemektedir.

Kayıt sonrasında Turnitin'den gelecek olan e-posta takip edilip işlemler gerçekleştirilerek, öğretim üyeleri/görevlileri gerekli gördükleri yayınları intihal açısından taratabileceklerdir.

Yazılımın kullanımı ile ilgili olarak aşağıdaki kaynaklardan yararlanabilirsiniz:

Makale Silinmesi Hakkında

Makale silinmesi konusunda yardım ihtiyacı gerekiyorsa öğretim görevlisi/danışman ile irtibata geçiniz. Öğretim görevlisi/danışman ODTÜ Turnitin Yöneticisi ile https://bilisimdestek.metu.edu.tr üzerinden iletişime geçmelidir; sonrasında ODTÜ Turnitin yöneticisi Turnitin ile iletişime geçecektir. Süreci doğru ve hızlı biçimde gerçekleştirmek için ODTÜ Turnitin yöneticisine Class ID Number, Assignment Name ve Submission ID Number bilgilerinin iletilmesi gerekir. Makalenin gözden geçirilmiş halini tekrar göndermek için yetkili olan kişi öğretim görevlisi/danışman'dır. Bu durumda makalenin veritabanından silinmesine gerek yoktur.


Bize ulaşın: https://bilisimdestek.metu.edu.tr/