-A +A
  Görüntüleme: 596

MICROSOFT 365

— MICROSOFT 365 —

Personel ve öğrenciler, üniversitede geçirdikleri süre boyunca Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Microsoft Teams'in yanı sıra ek sınıf araçlarını içeren Microsoft 365'e (eski adıyla Office 365) ücretsiz olarak kaydolabilirler.

Microsoft 365, ODTÜ e-posta hesabınızın bir parçası olarak lisanslanmaktadır.


Önemli Duyuru! 

Değerli Mensuplarımız,

Microsoft firması lisanslama politikalarında küresel olarak değişikliğe gideceğini duyurmuştur. Bu değişikler kapsamında, şu an üniversitemizde de kullanılmakta olan Office 365 A1 Plus lisansları kullanımdan kaldırılıyor ve kullanıcı bazında tanınmış olan 1 TB boyutundaki Onedrive, Exchange ve Sharepoint bulut depolama imkanı sona eriyor olacaktır.

Üniversite mensuplarımızın sunulmakta olan Microsoft yazılımlarından kesintisiz olarak yararlanmaya devam edebilmesi için, duyurulan bu değişiklikler doğrultusunda mevcut Microsoft yazılım hizmetlerimizde 2 aşamadan oluşan düzenlemeler yapılması zorunluluğu oluşmuştur.

1.aşama kapsamında, mensuplarımızın @metu.edu.tr uzantılı e-posta adreslerine bağlı olarak kullanmakta oldukları Office 365 hesaplarında kullanıcı bazında tanınmış olan 1 TB boyutundaki Onedrive, Exchange ve Sharepoint kotası 30 Haziran 2024 itibari ile sınırlandırılacaktır. Bu nedenle Office 365 hizmetlerinden yararlanan mensuplarımızın OneDrive, Teams hesabı (kayıtlar ve kanallar dahil) ve Microsoft servislerinde bulunan tüm verilerini bu tarihe kadar yedekleme/silme işlemini bireysel olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir. Belirtilen tarihe kadar müdahale edilmeyen Office 365 hesaplarında yaşanacak her tür hizmet kesintisi veya veri kaybı gibi durumlardan ilgili hesap sahibi kullanıcımız sorumludur. Office 365 hesaplarındaki söz konusu verilerin herhangi bir yedekleme/silme işlemi yapılmadan depolanmaya devam edilmesi halinde, Microsoft firması tarafından silinme ihtimali bulunduğundan bu verilere erişim bir süre sonra mümkün olmayabilir.

Microsoft yazılım hizmetleri ile ilgili 2.aşamada yapılması planlanan düzenlemenin ayrıntıları daha sonra duyurulacaktır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/microsoft365 adresinden erişilebilir.

Önemle bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı


[1] Aktif olarak personel veya öğrenci olma durumunuza bağlı uygunluk notu: Microsoft 365 mevcut tüm öğrencilere ve personele ücretsiz olarak sunulmaktadır. Microsoft 365 aboneliği ODTÜ'de öğrenci veya personel olarak geçirdiğiniz süre boyunca geçerli olacaktır. Mezun olduğunuzda veya üniversiteden ayrıldığınızda, hesabınız kapatılmadan önce kaydetmek istediğiniz verileri (e-postalar, ekler, OneDrive vb.) kopyalayın. Buna göre, hesap kapatıldığında bulut hizmetinde saklanan tüm veri ve bilgilere artık erişilemeyecek veya kurtarılamayacaktır. Dosya ve veri kaybını önlemek için lütfen tüm dosyaları düzenli olarak kişisel bilgisayarınıza yedekleyin veya senkronize edin.

[2] Lisans Etkinleştirme/Aktivasyon notu: Office uygulamalarından birini açtıktan sonra istendiğinde Microsoft hesabınıza bağlı personel/öğrenci e-posta adresiniz ve parolanızla oturum açarak Microsoft 365'inizi etkinleştirin. Bu, Üniversitenin lisansına uygun olarak Microsoft 365'in tam sürümünü almanızı sağlayacaktır.

[3] Öğrenciler için not: Microsoft 365 hizmetine kayıt olurken öğrencilerin e123456@metu.edu.tr gibi bir e-posta adresi ile kayıt olmaları gerekmektedir. ad.soyad@metu.edu.tr gibi e-posta adreslerinde tanımlanan takma adlarla kayıt yapılması lisans anlaşmaları gereği kesinlikle yasaktır.

[4] Microsoft Office 365 Duyuru notu: ODTÜ mail hesaplarına bağlı Microsof Office 365 hizmetlerinde 30 Haziran 2024 itibari ile değişiklik gerçekleşecektir. Bu tarih itibari ile Office 365 hizmetlerinde yeni durumda OneDrive kotası olmayacaktır . Belirtilen tarihe kadar OneDrive, Teams hesabındaki (Kayıtlar ve kanallar dahil) ve Microsoft servislerinde bulunan tüm verilerinizi yedekleme/silme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu tarihe kadar hesaplarınızın yeni koşullara/şartlara uygun hale getirilmemesi durumunda yaşanacak olan hizmet kesintileri, veri kaybı vb. durumlardan ilgili e-posta sahibi kullanıcı sorumludur. Belirtilen şartlara göre hesaplarınızda depolanan verilerinizin geri dönüşü mümkün olmayan şekilde kaybolacağını hatırlatırız.


BU SERVİS KİMLER İÇİN MEVCUTTUR?

Bu servis, şartları karşılayan ODTÜ personeli ve öğrencilerine açıktır!

BU SERVİS İÇİN NELER GEREKLİDİR?

Geçerli bir ODTÜ personeli veya öğrenci e-posta adresi gereklidir.

NASIL KAYIT OLUNUR? // Microsoft 365'i kullanmaya başlayın!

Aşağıdaki adımları takip ederek kayıt olabilirsiniz.

1 – https://www.microsoft.com/en-us/education/products/office adresine gidin.

2 – Personel veya öğrenci e-posta adresinizi girin (e123456@metul.edu.tr şeklinde olan kullanıcı adınızı girin) ve kayıt olun.

NASIL GİRİŞ YAPILIR? // Microsoft 365 Uygulamalarına erişin!

Microsoft 365 uygulamalarını kişisel cihazlarınıza indirip yüklemek için lütfen Microsoft hesabınıza bağlı ODTÜ e-posta adresiniz ve şifreniz ile aşağıdaki bağlantıya giriş yapın.

https://www.microsoft365.com/

FAYDALI BAĞLANTILAR


Bize ulaşın: https://bilisimdestek.metu.edu.tr/