-A +A
  Görüntüleme: 45930

SPSS

 IBM SPSS STATISTICS 28 

SPSS betimsel istatistikler ve karmaşık istatistiksel analizler üreten bir programdır. SPSS geriye dönük olarak uyumludur, eski sürüm SPSS dosyaları ile sorunsuz şekilde çalışmaktadır.

Aşağıdaki adımları takip ederek yazılımın kurulum ve aktivasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

KURULUM

AKTİVASYON

AKTİVASYON PROBLEMLERİ OLDUĞUNDA YAPILMASI GEREKENLER


[1] Öğrenciler için not: Lisans anlaşmamız gereği SPSS programı öğrenci kullanımına kampüs içi PC Salonlarından erişmeniz mümkündür. BİDB PC Salonlarında ilgili uygulama kurulu olup, bölüm/birimlerde kullanımı için bölüm/birim koordinatörleri ile iletişime geçebilirsiniz. Bölüm/birim koordinatörlerine ulaşmak için http://coordinators.metu.edu.tr/koordinator-listesi adresini kullanabilirsiniz.


ADIM-1 <<<KURULUM>>>

ISO dosyasının içerisinde yer alan “SSC_64-bit_28.0.0.0_MWindsMSE isimli kurulum dosyasına tıklayarak kuruluma başlayınız.

ADIM-2

“Next butonuna tıklayarak ilerleyiniz.

ADIM-3

“I accept the terms in the license agreement” seçeneğini işaretleyiniz ve “Next” butonuna tıklayarak ilerleyiniz.

ADIM-4

“Next” butonuna tıklayarak ilerleyiniz.

 ADIM-5

“Install” butonuna tıklayarak ilerleyiniz.

 ADIM-6

“Start IBM SPSS Statistics now” seçeneğini işaretleyiniz ve “Finish” butonuna tıklayarak ilerleyiniz.

 ADIM-7 <<<AKTİVASYON>>>

“Launch License Wizard” butonuna tıklayarak ilerleyiniz.

 ADIM-8

“Next” butonuna tıklayarak ilerleyiniz.

 ADIM-9

“Concurrent user license seçeneğini işaretleyiniz ve “Next” butonuna tıklayarak ilerleyiniz.

 ADIM-10

Aktivasyon işlemi için “License manager server name or IP address” başlığı altında yer alan alana “spss.cc.metu.edu.tr” yazıp “Next” butonuna tıklayarak ilerleyiniz.

 ADIM-11

Aşağıdaki ekran geldiğinde kurulumunuz sorunsuz bir şekilde tamamlanmış demektir. “Finish” butonuna tıklayarak aktivasyon işlemini sonlandırınız.

 


AKTİVASYON PROBLEMLERİ OLDUĞUNDA YAPILMASI GEREKENLER

1- Lisans anlaşması ve yeni lisans yönetimindeki teknik gereklilik nedeniyle, SPSS yazılımının yeni lisansı kullanıma alındığında kullanıcılar da yazılımın yeni versiyonunu kurmalıdır. Yeni versiyonun lisansının kullanılmaya başlanması sonrasında eski sürümler kullanılamaz. Lisans yenileme söz konusu olduğunda, yenileme tarihi öncesinde yerleşke genelinde duyurusu yapılır ve kullanıcıların bu duyuruları takip etmesi önerilmektedir.

2- Yazılım anlaşma koşulları gereği kullanılan ağ lisans sunucusu sistemi nedeniyle sadece ODTÜ yerleşke ağı içinde kullanılabilmektedir.

3- Yazılımı kurarken lisans aktivasyon sihirbazı çalışmaz ise lisans sunucusu yapılandırma bilgilerini değiştirmek için aşağıdaki manuel adımları uygulayabilirsiniz.

Son kullanıcı bilgisayarları için lisans sunucusu ayarlarını yapılandırmak için aşağıdaki adreste yer alan "commutelicense.ini" dosyasını notepad ile açınız ve dosyanın içeriğinin aşağıdaki gibi olduğundan emin olunuz (Windows İşletim Sistemi için).

Dosya Konumu >>> C:\Program Files\IBM\SPSS Statistics

[Commuter]

DaemonHost=spss.cc.metu.edu.tr

Organization=IBM

CommuterMaxLife=7

[Product]

VersionMajor=28

VersionMinor=0


Bize ulaşın: https://bilisimdestek.metu.edu.tr/