-A +A
  Görüntüleme: 79764

Android yüklü cihazımla ODTÜ e-posta servisini nasıl kullanabilirim?

Android işletim sistemi yüklü cihazınızla e-posta okumak ve göndermek için merkezi e-posta sunucusu ayarlarını yapmanız gereklidir.

Bunun için, telefonunuzda kurulu eposta uygulamasını açarak hesap ekleme ekranında e-posta adresiniz ve şifrenizi yazıp Manuel Kurulum düğmesine dokunun. Sonraki ekranda hesap türünü seçin. Mesajlarınıza ve sunucu üzerindeki klasörlerinize bilgisayar, telefon vb. birden fazla cihazdan ulaşmak için sunucu türünü "IMAP" seçin.

 

Eğer mobil cihazınız ayarları otomatik olarak getirirse, belirtilen sunucu ayarlarını kullanabilirsiniz. Bağlantı sorunu yaşamanız halinde sunucu ayarlarınızı aşağıdaki şekilde düzenleyebilirsiniz.

"Gelen sunucu ayarları" ekranında IMAP için sunucu adını imap.metu.edu.tr, bağlantı noktası numarasını 993; POP3 için sunucu adını pop3.metu.edu.tr, bağlantı noktası numarasını 995 olarak yazın. Güvenlik tipi her iki sunucu türü için de SSL (Tüm sertifikaları kabul edin) olmalıdır.

 

"Giden e-posta sunucusu ayarları" ekranında sunucu adını smtp.metu.edu.tr, bağlantı noktası numarasını 465 olarak yazın. Güvenlik tipini SSL/TLS (Tüm sertifikaları kabul edin) seçip Oturum açma gerektir kutucuğunu işaretleyin. Sonraki ekranda hesap seçeneklerini belirleyip son ekranda giden mesajlarda görüntülenecek olan adınızı yazın ve Kaydet düğmesine dokunarak ayarlarınızı kaydedin.