-A +A
  Görüntüleme: 190517

Bilgisayarımın kablosuz ağ kartının MAC (fiziksel) adresini nasıl öğrenebilirim?

MAC (Media Access Control) adresi, bilgisayar ağında bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarayan, 0-9 arası rakamlar ve A-F arası harflerden oluşan ifadedir. Her ağ arayüzünün (ethernet, kablosuz, bluetooth vb.) kendine özel, benzersiz birer MAC adresi vardır.

ODTÜ yerleşkesinde kurulu olan kablolu ağlarda MAC adresi tabanlı kimlik doğrulama sistemi çalışmaktadır. ODTÜ kablosuz ağına (meturoam) bağlanmak için https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/meturoam adresindeki yönergeleri uygulayabilirsiniz. 

    • Windows işletim sistemlerinde;

Başlat > Programlar > Donatılar > Komut İstemi

yoluyla ya da;

Başlat > Çalıştır > cmd

yazıp Tamam düğmesine tıklayınca açılan komut istemi ekranında getmac /v komutunu girerek Enter tuşuna basın. Kablosuz Ağ Bağlantısı satırında Fiziksel Adres kolonunun altında Ethernet kartınızın MAC adresini görebilirsiniz.

Komut istemi ekranında ipconfig /all komutuyla da Kablosuz LAN bağdaştırıcısı Kablosuz Ağ Bağlantısı altında yer alan Fiziksel Adres satırında kablosuz ağ kartınızın MAC adresini görebilirsiniz. Bu komutla IP adresi vb. diğer ağ bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

 

    • MAC OSX işletim sistemlerinde;

Apple > System Preferences > Network

yoluyla açılan pencerede sol taraftaki bağlantı noktaları arasından AirPort seçeneğini seçip Advanced düğmesine tıklayın.

AirPort sekmesi altındaki AirPort ID satırında kablosuz ağ kartınızın MAC adresini görebilirsiniz.