-A +A
  Görüntüleme: 27119

E-imza SIM kartımın PIN (parola) kodunu nasıl oluşturabilirim? PIN kilidini nasıl çözebilirim?

Yeni bir NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) kartınız geldi ve PIN oluşturmak istiyorsanız, mevcut NES'inizin PIN kodunu bilmiyorsanız ya da PIN'ininizi 3 kere hatalı girip kilitledi iseniz, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. http://kamusm.gov.tr adresinde sağ üst köşede kırmızı ile işaretlenmiş "ONLINE İŞLEMLER" sekmesine  tıklayınız.

2.  "E-devlet ile Giriş" ve sonrasında "E-devlet Kapısına Git" linklerine tıklayınız . (Burada E-devlet parolası, mobil imza ya da e-imza ile giriş yapmak mümkündür)

3. Açılan sayfada "NES İşlemleri"ni seçiniz.

4. "PIN Oluşturma/Kilit Çözme" seçeneği ile ilerleyiniz.

5. Bundan sonraki adım için bilgisayarınızda Java ve Akis kurulumu olması gerekmektedir. (İlgili açıklamalar ve kurulum linkleri açılan sayfada mevcuttur)

6. Sayfadaki adımları takip ederek KamuSMeImzaUygulamasi.jar dosyasını çalıştırınız ve aynı sayfadaki onay kodunu kopyalayıp açılan KamuSMeImzaUygulamasi.jar uygulamasında ilgili yere kopyalayınız.

MAC OS İşletim Sistemi Kullanıcıları için ÖNEMLİ NOT:

- MAC Os işletim sistemlerinde KamuSMEimzaUygulamasi.jar uygulaması indirilip açıldığında işletim sisteminin güvenlik önlemleri çerçevesinde uygulamanın çalıştırılması engellenmektedir. (Aşağıdaki iki uyarın ekranı ile karşılaşmanız olasıdır)

- Uygulamayı çalıştırabilmek için şu adımların takip edilmesi gerekmektedir.

    -- Sol üst köşedeki elma ikonu tıklanır ve burada System Preferences seçilir.

    -- Açılan sayfada General sekmesi açık olmalıdır.

   -- Yukarıdaki imajda görüldüğü üzere Allow apps downloaded from seçeneğinde KamuSMeImzaUygulamasi.jar dosyasının açılmasına izin verilmelidir.

7. Uygulamada açılan sayfada sertifikanızı seçtikten sonra yeni NES için PIN oluşturabilir ya da kilitlenmiş PIN için yeni kod oluşturabilirsiniz.