-A +A
  Görüntüleme: 8490

E-listeye sadece moderatörün mesaj gönderebilmesi için ne yapmalıyım ?

E-listeye sadece moderatörün mesaj gönderebilmesi için (moderated-edit liste):
(Bu ayarlar yapıldıktan sonra liste, tek yönlü liste veya duyuru listesi özelliğini kazanır.)

(a) Genel Seçenekler > Liste moderatör adresleri alanına her bir satıra bir moderatör adresi gelecek şekilde giriş yapılır.
(b) Üyelik Yönetimi > Üyelik Listesi > Ek Üye Görevleri > Şu anda görüntülenmeyen üyeler de dahil olmak üzere herkesin moderatör onayı ayarını etkinleştir. ayarı Açık olarak seçilir.
(c) Gizlilik Seçenekleri > Gönderici filtreleri Üye filtreleri > Varsayılan olarak yeni üyelerin mesajları moderatör onayı gerektirsin mi? ayarı Evet olarak seçilir.

ÖNEMLİ NOT: Listeye moderatörden geliyormuş gibi görünen spam ve virüslü mesajlara karşı önlem almak için aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz.

i. Listeye mesaj gönderme yetkisi olacak e-posta adres(ler)inin listeye üye olMAMASI gerekir. Yetkili adres(ler) moderatör(ler)e aitse, bu durum onlar için de geçerlidir. Bu adresler listeye üye ise üyelikleri iptal edilir.
ii. Gizlilik Seçenekleri > Gönderici filtreleri > Üye olmayan kişi filtreleri > Mesajları hemen moderatör onayı için bekletilecek üye olmayan kişi adreslerinin listesi alanına mesaj gönderme yetkisi olacak e-posta adres(ler)i her satıra tek bir adres gelecek şekilde yazılır.
iii. Gizlilik Seçenekleri > Gönderici filtreleri Üye filtreleri Moderatör onay ayarı açık bir üye listeye mesaj gönderdiğinde uygulanacak eylem. ayarı "Reddet" ya da "Gözardı Et" olarak seçilir.
vi. Bu ayarlamalar sonrasında listeye mesaj gönderme yetkisi olacak e-posta adres(ler)i listeye mesaj gönderebilir. Bu adreslerden gönderilen mesaj(lar) onaylanması için elektronik ortamda liste yöneticisi ve/ya moderatörün bilgisine sunulur.
v. Liste yöneticisi yönetici şifresiyle, tanımlanmış ise moderatör(ler) moderatör şifresiyle, http://mailman.metu.edu.tr/mailman/admindb/ABC-L şeklindeki sayfaya girerek onaylanması gereken mesaj(lar)ı onaylar. Sonrasında bu mesaj(lar) listeye dağılır.