-A +A
  Görüntüleme: 10052

İnternet bağlantım çok yavaş. Sorun ne olabilir?

ODTÜ yerleşke ağında tüm kullanıcılarımız aynı İnternet bağlantısını paylaşmaktadır. Bu paylaşım ne kadar artarsa, her bir paydaşın bağlantı hızı o kadar düşmektedir. Yurtlardaki ağ yönlendirici cihazlar kaynaklar dahilinde yenilenmekte ve iyileştirilmektedir. 

Kendi prizinizde farklı bir internet kablosu ile sağlıklı bir bağlantı yapılabiliyorsa kablonuz arızalıdır, kablonuzu yenilemeniz gerekmektedir.
Yurt odalarında kendi kablonuz ile farklı bir prizde sağlıklı bir bağlantı kurabiliyorsanız, kendi ağ prizinizin kontrol ettirilmesi için Yurt Danışmasını bilgilendiriniz.

Yaşadığınız sorun farklı priz ve ara kablo ile de tekrarlıyorsa, inceleme yapılabilmesi için aşağıdaki bilgileri https://bilisimdestek.metu.edu.tr/ adresinden vaka oluşturarak iletebilirsiniz.

1) start-run-cmd'ye ipconfig /all yazıp, çıkan sonucun ekran görüntüsünü iletebilir misiniz?

2) Yavaşlık hangi saatlerde oluyor? (akşam belli saatlerdeyse, saat dilimi nedir?)

3) Yavaşlık hissettiğiniz bir zamanda bağlı olduğunuz "ağ gecidine/gateway" ping çekip sonucunu bize iletebilir misiniz?
(start->run'a ping -t 144.122.xxx.1 sonucunu 20-30 sn ekran görüntüsü)

4) http://speedtest.metu.edu.tr/ sonucunu iletebilir misiniz?

5) https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/tcpview  adresinden indirebileceğiniz "TCPView" programini çalıştırıp, çıkan sonucun ekran görüntüsünü iletebilir misiniz?

6) "netstat -rn" çıktılarının ekran görüntüsünü iletebilir misiniz?
(command prompt'a bu komutları yazarak sonucu görebilirsiniz.)

Yerleşke İnternet bağlantı trafiğini http://lines.metu.edu.tr adresinden takip edebilirsiniz.